Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Buluğ çağına giren ve jinekolojik olarak bir engeli olmayan her genç kız adet görmeye başlar. Aslında adet kanaması dediğimiz şey kişinin her ay vücudu tarafından üretilen yumurtaların döllenmemesi halinde vücuttan atılarak rahimin temizlenmesi işlemidir. Yani kadınlarda aslında her ay vücut kendisini hamile olmaya hazırlar ve hamile kalınmaması durumunda da temizlik yapılarak bir sonraki aya yeniden vücudun hazır hale getirilmesi için temizlik çalışması yapılmaktadır.

Adet gören her kadın yaşamının belirli bir bölümünde adet düzensizliği şikayeti yaşar. Çünkü adet düzensizliği nedenleri çok fazladır ve bu nedenlerin ortaya çıkması için uygun koşullar mutlaka ortaya çıkar. Bunlardan ilki ve en çok görüleni şüphesiz ki kadının yoğun stres altına girmesidir. Stres baskısı adet düzensizliği oluşmasına neden olan en önemli etkenlerden biridir. Yine kadının aşırı kilolu olmak olarak bilinen obezite hastalığına yakalanması da ne yazık ki ilk olarak adet düzeni üzerinde olumsuz bir etki oluşturmaktadır.

Adet düzensizliği oluşmasına neden olan tek güzel neden ise gebeliktir. Kadın hamile kaldığı anda vücut salgılanan hormon ile beraber yumurtlamayı sonlandırdığı için kadının adet olması söz konusu değildir. Çeşitli yumurtalık hastalıkları, yalancı gebelik, kadının çok hamile kalmayı istemesi gibi psikolojik nedenlerde adet düzensizlikleri oluşmasını tetikleyebilmektedir. Burada önemli olan adet düzensizliği yaşayan kadının bir kadın hastalıkları doktoru tarafından değerlendirilerek tekrar düzenli adet görmesini sağlayabilmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »