Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Ağrısız Normal Doğum (Epidural)

Doğum ağrısı, kendine has özellikleri olan çok yönlü bir ağrıdır ve genellikle çok şiddetlidir. Pek çok kadın için yaşadıkları en şiddetli ağrıdır. Doğum sancısı annenin gereksiz yere acı çekmesine, fizyolojik stres oluşturmasına ve annenin yorgun düşmesine  neden olur.

41d1d5bdb5eb58531ec5e08032d881ad

Miranda KERR epiduralle normal doğumu tercih eden ünlülerden sadece bir tanesi:))

Epidural anestezi çok ince bir kateter yardımıyla belden epidural saha adı verilen bölgeye girilmesi ve buraya lokal anestezik maddeler verilmesi şeklinde uygulanır. Epidural sahaya ucu künt bir iğne  yardımıyla kateter yerleştirilir ve ilaç verilir. Özellikle bu aşamada annenin birkaç dakika kıpırdamadan durması çok önemlidir. Kateter yumuşak bir maddeden yapılmış, incecik bir sondacıktır. Buradan ihtiyaç duyuldukça  önceden programlanmış otomatik pompalarla sürekli belirli doz ilaç verilebilir. Bazı durumlarda anestezi doktoru bu ilaçları belli aralıklarla kendisi vermeyi tercih edebilir.

Normal doğumda, kateter yerleştirilip ilaç verildikten yaklaşık 15 dakika sonra anne adayı kasılmaları hissetmesine rağmen ağrı duymamaya başlar. Doğum uzadığında veya ilacın etkisi azalıp hasta ağrı duymaya başladığında ise ek dozlar verilebilir. Sırta yerleştirilen bu katater hastanın istemine bağlı olarak ya doğumdan hemen sonra veya   24 – 48 saat  içinde çekilir.

Epidural normal doğum,hastanın ağrısını azaltır.Kendimde epiduralle normal doğum yapmış bir doktor olarak süreci size şöyle anlatabilirim, doğum eylemi sırasında rahim ağzı açıklığınız 3-4 cm olana kadar bekliyoruz, bu açıklıktan sonra anestezi doktoruna haber verip epiduraliniz taktırıp ilaç dozuna başlıyorsunuz.Ağrınız kesiliyor ancak adet ağrısı gibi olan bir ağrıyı hissediyorsunuz ki bu da  olması gereken kısmıdır. Bu ağrıyı da hissetmezseniz doğum sırasında ıkınamazssınız, bebeği çıkarmak için olan son dönem kasılmaları hissedemezsiniz. O yüzden size önerim artık rahim ağzınız tam açık olduktan sonra epidural ilaç dozunu doktorunuzun azaltmasına izin verin (ama ağrıyı tolere edemezseniz de o zaman azalttırmayın, doğum süreci  biraz uzayabilir)  ve tamamen bebeği çıkarmaya odaklanın;) O tatlı minnacık şey birazdan kollarınızda olacak ve bu tamamen size bağlı:)))

cb5cbd71548d4dd0e300ea3fa912a801

EPİDURALLİ NORMAL DOĞUMU ŞİDDETLE ÖNERİYORUM,ÇOK MEMNUN KALACAKSINIZ:)))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »