Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Vajina Daraltma

Esra Çabuk CÖMERT

Vajina dokularının gevşemesi ve buna bağlı olarak esnekliğin azalması, vajinanın genişlemesi gibi şikayetleri olan kadınlar için, vajinanın sıklaştırılması, daraltılması ve toparlanması işlemlerini içeren operasyonlar vajinoplasti, yani vajina daraltma operasyonları olarak ifade edilir. Vajina daraltma operasyonu, vajinoplastinin bir alt dalıdır, vajinoplasti, vajina estetiği alanında yapılan tüm plastik cerrahi operasyonları kapsamaktadır.

Vajinoplasti ameliyatı nedir?

Vajina daraltma ameliyatı, yani vajinoplasti işlemleri, vajinanın duvarlarına yapılan cerrahi bir işlemdir.

Kimler vajina daraltma operasyonu yaptırabilir?

Erişkin olan her kadın, rahat bir şekilde vajina daraltma ameliyatı yaptırabilir.

Her kadında, vajinanın temel yapısında yer alan iç dudaklar, dış dudaklar ve klitoris farklı fizyolojik özelliklere sahip olabilir. Kimi zaman, doğumdan sonra bazı sarkmalar ve değişimler yaşanabilir. Bu durumda, doğum sonrası vajinadaki estetik değişimden memnun kalınmaması durumunda vajinoplasti operasyonu yapılabilmektedir. Zorlu bir doğum süreci geçirmiş ya da çok sayıda doğum yapmış kişilerde, vajinanın genişlemesi söz konusu olmakla birlikte, bu doğal bir durumdur.

Vajina daraltma operasyonu fiyatları

Vajina daraltma işlemi, her operasyonun kendine has ihtiyaçları içerdiği özel bir operasyondur. Bundan dolayı herkes için sabit bir vajina daraltma operasyonu fiyatı söz konusu değildir. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ya da Gaziantep gibi büyük şehirlerde, vajina daraltma alanında hizmet veren estetik klinikleri ve hastaneler söz konusudur. Büyük şehirlerde, hizmet kalitesine bağlı olarak vajinoplasti fiyatları daha yüksek görünebilir ancak burada da, rekabet söz konusu olduğundan ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve aradığınız estetiği sunacak bir hizmet alabilirsiniz.

Vajina daraltma operasyonları neden yapılır?

Vajina daraltma ameliyatının yapılması için, herkesin kendine göre gerekçeleri vardır. Bu gerekçeler,  cinsel ilişkiden alınan haz ya da vajinanın sağlık açısından olumsuz bir hal alması nedeni ile olabilir. Vajinoplastide, en çok öne çıkan nedenler şu şekildedir:

Vajinal enfeksiyonlar

Geniş vajina yapısına sahip olmak, yalnızca cinsel ilişkiden alınan haz ile ilgili değildir. Aynı zamanda, geniş vajina yapısına sahip olan ve vajinadaki perine bölgesi doğum sonrasında yırtılarak zarar görmüş kadınlarda, vajinal enfeksiyon daha sık görülmektedir. Bu da beraberinde birçok rahatsızlığı getirebilir. Vajinal enfeksiyonları azaltmak amacı ile, bu bölge odaklı vajinoplasti operasyonları yapılabilir.

Cinsel ilişkide alınan haz

Vajinanın yapısal olarak, zaman içerisinde daha geniş bir hal alması, cinsel ilişkiden alınan zevki azaltan etki yapabilmektedir. Bu da hem erkeğin, hem de kadının cinsel hazzını düşüren, dolayısı ile ilişkilere zarar verici etkileri olabilen bir durumdur. Vajinoplasti-perineoplasti operasyonlarında, vajinanın dokusu daha sıkı bir hale getirilmektedir. Bu da hem erkek, hem de kadının cinsel ilişkiden aldığı hazzı artırıcı etki yapmaktadır.

Cinsel ilişkide vajinadan gelen sesler

Vajinası genişlemiş olan kadınlarda, cinsel ilişki esnasında zaman zaman, rahatsız edici sesler gelebilmektedir. Bu seslerin nedeni, vajinanın bollaşmış yapısıdır. Vajina daraltma operasyonlarının ardından bu sesler ortadan kalkmaktadır.

Özgüven

Vajinadaki genişlik ya da vajinanın estetik anlamındaki diğer eksiklikleri, orgazmı zorlaştıran etkenler arasındadır. Vajina ağzının geniş görülmesi, benzeri şekilde özgüven eksikliğine yol açabilen bir durumdur. Vajinoplasti operasyonları ile yapılan vajina daraltma çalışması sonrasında, orgazm düzeyinde artış ve cinsel hazzın daha etkili bir şekilde yaşanması ile, özgüven anlamında bir artış yaşanmaktadır.

İdrar torbası ve sarkmaların düzeltilmesi

Vajina daraltma operasyonlarında, vajina daraltma işleminin yanı sıra, idrar torbasının sarkması, idrar kaçırma sorunları da düzeltilebilmektedir. Bunun yanı sıra, rektal prolabsus yani barsak sarkması sorunları da vajinoplasti işlemleri esnasında düzeltilebilen durumlardır. Vajina sarkmaları, özgüven azalması, libidonun düşmesi gibi sorunlara neden olabilmektedir. Vajinoplasti operasyonları, vajinanın estetiğinden kaynaklı yaşanan cinsel istek azalması ve özgüvensizlik sorunlarını ortadan kaldırır.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Vajina daraltma operasyonu, kişinin isteğine bağlı olarak lokal ya da genel anestezi uygulaması ile birlikte yapılır. Operasyonun türüne göre, işlem yapılacak bölgelere göre lokal ya da genel anestezi uygulamasına karar verilir. Vajinoplasti operasyonlarının süresi genellikle 1 ile 2 saat arasında değişmektedir, bu durum vajinaya yapılacak işlemlerin içeriği ile değişebilir. Ameliyat esnasında, vajinada istenen sıklığı yaratmak için vajinal derideki fazla kısımlar alınmaktadır ve kalan doku üzerinde sıklaştırma işlemi yapılmaktadır.

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında neler olur?

Vajina daraltma operasyonlarının sonrasında, operasyon yaptıran kadınlar ilk 2 saat içerisinde genellikle kanama riskine karşı önlem almak adına gözlem altında tutulur. Sonrasında ise doktor, aksi bir şey belirtmediği ya da beklenmeyen bir durum gözlenmediği müddetçe taburcu olunur. Vajina daraltma operasyonu sonrasında iyileşme süreci genellikle 3 haftalık bir dönemi kapsar. Bu süreçte vajinanın hijyenine fazlası ile önem verilmesi gerektiği gibi, doktorun verdiği önerilerin de tamamına uyulmalıdır. Vajinoplasti operasyonu sonrasında, düşünüldüğünün aksine şiddetli ağrılar yaşanmamaktadır ve hafif bir dinlenme süreci ile işlemin etkileri atlatılmaktadır.

Vajina daraltma operasyonunun ardından iz kalır mı? Dikişler ne zaman alınmalıdır?

Vajinoplasti operasyonunun ardından, herhangi bir beklenmedik ağrı durumunda ilk iş, doktora başvurmaktır ve fikir almaktır. Vajina daraltma operasyonlarından sonra, dikişlerin kalması ya da dikişlerin alınması durumu söz konusu olmamaktadır, zira bu operasyonlarda artık çoğunlukla eriyen dikişler kullanılmaktadır. Bundan dolayı, dikişlerden kaynaklı herhangi bir sorun ya da ağrı yaşamazsınız.

Vajinoplasti ile ilgili merak edilen diğer bir konu ise, ameliyat sonrası izlerdir. Günümüzde vajina daraltma operasyonları, gelişmiş estetik cerrahi işlemleri ile yapılmaktadır, dolayısı ile ameliyat sonrasında bir iz kalmamaktadır. İlk 10 günlük süreçte, lokal kanamalar lekelenmelere yol açabilir ancak bu sürecin ardından herhangi bir iz görünmemektedir.

Vajina daraltma egzersizleri: Operasyon sonrasında vajina sıklaştırma

Vajina, vajinoplasti işlemlerinin sonrasında ilerleyen yıllarda yaşa, tekrar doğum yapma gibi konulardan ötürü tekrar genişleme gösterebilir. Böyle durumlar için, vajina kaslarını yoğun bir şekilde çalıştırmaya yönelik antremanlar yapabilirsiniz. Vajina daraltma egzersizi olarak adlandırılan bu işlemlerde, Kegel Egzersizi denen bir metot uygulanır. Vajina kaslarını, egzersiz kapsamında vücudun diğer kasları gibi belli aralıklarda kasıp gevşetmek, vajina kaslarının gelişmesine neden olur ve daraltıcı etki yapar. Vajina daraltma egzersizlerinin diğer bir avantajı ise, idrar kaçırma gibi şikayetleri azaltıcı etki yapmasıdır.

Yorumlar
Videolar

Hemen Ara
Whatsapp