Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Ara Kanama Nedir, Nasıl Olur?

iki adet dönemi arasında meydana gelen her türlü kanama ara kanama adı verilmektedir. Her türlü kanamada olduğu gibi ara kanamalar içinde mutlaka bir doktor kontrolü gerekir. Ara kanamanın nedenleri bulunarak bu nedenin ortadan kaldırılması durumunda ara kanama sorunu da kendiliğinden ortadan kaldırılacaktır. Menopoz öncesi ara kanama ve menopoz sonrası ara kanamalar olmak üzere bu tip kanamalar iki farklı kategoride incelenmektedir.

Menopoz sonrası meydana gelen her türlü kanama ara kanama olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle menopoz sonrası kanamalar oluştuğu anda hiç vakit kaybedilmeden hemen doktora başvuruda bulunulmalıdır. Bu kanamaların büyük çoğunluğu masum ve zararsız kanamalar olarak görülürken bazı ara kanamalar ise ne yazık ki kanser gibi son derece ciddi hastalıkların da belirtisi olarak görülebilmektedir. Bu nedenle ara kanama meydana geliyorsa hiç vakit kaybedilmeden kadın hastalıkları doktoru tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Menopoz öncesi ara kanamalar ise en çok kistler ve miyomlar gibi altta yatan hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yine rahim kanseri ve rahim ağzı kanseri gibi çeşitli jinekolojik kanser türleri de ara kanama nedenleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle akıntıda kan gelmesi gibi her türlü adet dönemi sonrası ve iki adet dönemi arasında yaşanan kanamalar için jinekoloji doktoruna başvuruda bulunmaları gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »