Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Ara Kanamalar Neden Olur, Tehlikeli Midir?

Tıp dilinde intermenstrual kanama olarak anılan ara kanamalar adet dönemleri arasında gerçekleşen her türlü kanama olarak kabul edilir. Kanamanın süresi ya da miktarı önemli olmayıp her türlü kanama mutlaka doktor değerlendirmesini gerektirmektedir. Ne yazık ki ülkemizde kadın hastalıkları doktoruna kadınlar sadece çok hasta olduklarında son çare olarak gitmeyi tercih etmektedir.

Oysaki kadın hastalıklarının bir çoğu düzenli kontrol yapılması durumunda çok erken evrede yakalanarak daha kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle kadının hiçbir şikayeti olmasa dahi 6 ayda bir kadın hastalıkları doktorunun kontrolü önerilir. Ara kanamalar çoğu zaman basit nedenlere dayansa da bazen son derece ciddi sorunların da haber vericisi olabilir. Bu nedenle kontrolü ve altta yatan nedenin saptanması gerekir. Ara kanamanın nedenleri arasında ilk sırayı rahim ağız enfeksiyonları almaktadır. Yine kadınlarda çok sık görülen miyom, rahimde ya da rahim ağzında meydana gelen poliplerde ara kanamalara neden olabilmektedir.

Aslında ara kanamaları bu kadar önemli hale getiren en önemli neden çok sık olmasa da kanser belirtisi olarak ortaya çıkabilmesidir. Her türlü ara kanama rahim kanseri ve rahim ağzı kanseri riskini akla getirmeli ve mutlaka bu risk faktörleri değerlendirilmelidir. Doktorunuz yapacağı ilk jinekolojik muayene sonucunda kanamaya neden olabilecek faktörleri inceleyecek ve ardından yapacağı testler ile kesin tanıyı koyarak gerekli tedavi programını hızla başlatacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »