Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Bakirelerde Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

Kadın hastalıkları doktoru ziyareti yapması gereken pek çok kadın nasıl muayene yapılacağı konusunda endişe yaşar. Özellikle de bakire olan genç kızlarda bu korku daha yüksektir. Korku, utanma ve çekinme duyguları karışık olarak yaşanırken bu nedenle kadın doktorların daha fazla tercih edildiği bilinen bir gerçektir. Jinekolojik muayenenin nasıl yapılacağı hem kadının genel durumu hem de sağlık sorununa bağlı olarak belirlenmektedir. Peki, bakirelerde jinekolojik muayene nasıl yapılır?

Kişinin bakire olup olmadığını belirlemede kullanılan yöntem kızlık zarı muayenesidir. Kızlık zarı vajina iç dudaklarının hemen yakınında bulunan ince bir dokudur ve buradan içeriye bir şey itilmesi ya da dokunun zorlanması durumunda bozulmaktadır. Bu nedenle bakirelerde jinekolojik muayene daima üstten yapılır. Genelde karın bölgesi ultrasonu ile hastalığın varlığı anlaşılmaya çalışılır. Mantar gibi sorunlarda ise bu dokuya dikkat edilerek rahim ağzının hemen ön tarafından sıvı örneği alınması mümkündür.

Burada önemli olan hastanın muayene olmaya başlamadan önce mutlaka doktoruna bakire olduğu hakkında bilgi vermesidir. Kişinin bakire olmasına rağmen zorunlu müdahale edilmesi gereken durumlarda müdahale yapılabilir. Bu gibi durumlarda hasta isterse kalıcı kızlık zarı dikimi sayesinde yitirdiği zar dokusuna tekrar kavuşur. Ancak bu tip durumlar son derece nadirdir ve kızlık zarının bozulması durumunda doktor raporu verilerek zarın cinsel ilişki dışında bozulduğu  belirtilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »