Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik sürecinde en çok merak edilen konulardan biridir bebeğin cinsiyeti. Bazı çiftlerse bebeklerinin cinsiyetini bilmemeyi tercih ederek sürp

Esra Çabuk CÖMERT


Gebelik sürecinde en çok merak edilen konulardan biridir bebeğin cinsiyeti. Bazı çiftlerse bebeklerinin cinsiyetini bilmemeyi tercih ederek sürpriz olmasını isterler. Ama yine de bebeklerinin cinsiyeti merak eden çiftler için bu konu oldukça önemlidir. Bazı genetik testler bebeğin cinsiyetini 11. Haftaya kadar söylemekte. Örneğin amniyosentez ile daha erken bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkün. Ancak bu test cinsiyet için kesinlikle önerilmez. Kromozom anomalisi riski olan anne adaylarına bu tür testler yapılmaktadır.

Bebeklerin erkek yada kız genital bölgeleri yaklaşık olarak gebeliğin 13. Haftasında gelişmeye başlamaktadırlar. Bu nedenle bebeklerin hepsinin gelişimi aynı olmaz ve ultrason muayenelerinde her zaman cinsiyeti görmek mümkün olmayabilir.

Bebek Cinsiyeti Öğrenmek İçin Ultrason Yöntemleri

Bebek cinsiyeti ne zaman belli olur sorusunun aslında cevabı; gebeliğin 20. Haftasına kadar belli olur yanıtıdır.20. haftaya kadar yapılan ultrason muayenelerinde bebeğin cinsiyeti öğrenilmesi beklenmektedir. Bir çok uzman hekim bebeğin cinsiyetini öğrenmek için ultrason yöntemini tavsiye eder. Bebeğin kız veya genital organları 20. Haftaya kadar ultrason ile görülecek kadar gelişmektedir. Çiftler bebek cinsiyetini öğrenmek için çok fazla acele etmemeli gebeliğin 20. Haftasına kadar beklemelidirler.

Bebeğin Cinsiyeti En Erken Hangi Haftada, Hangi Yöntem İle Belirlenir?

Bebeğin cinsiyeti en erken gebeliğin 12. Haftasında vajinal yoldan yapılan ultrason ile ve 16. Haftasında karın bölgesinden yapılan ultrason ile tespit edilerek öğrenilmektedir.

Hamilelik oluştuğu zaman, yani embriyo meydana geldiğinde genetik şekilde bebeğin cinsiyeti bellidir. Ama bunu bizlerin öğrenmesi biraz zaman almaktadır. Çünkü bebeğin genital organları oluşacak ve büyüyecek ki ultrason teknikleri ile görüntülenerek öğrenilebilsin. Bu nedenle bebeğin cinsiyetini öğrenmek için gebeliğin 3. Ayında, 13. Haftasında ultrason ile mümkündür. Fakat 13. Hafta çok erken bir gebelik haftası olduğundan, kullanılan ultrason cihazının özelliklerine, doktorun tecrübesine ve bebeğin pozisyonuna bağlı olarak bebek cinsiyeti öğrenilebilmektedir.

Ayrıca erken gebelik haftalarında yapılan cinsiyet incelemede yanılma oranları yüksektir. Bu nedenle ilerleyen haftalarda yapılacak olan cinsiyet öğrenme girişimleri daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Net olarak bebek cinsiyeti gebeliğin 20. Haftasında belli olur.

Ultrason Dışında Hangi Teknikler İle Bebek Cinsiyeti Belli Olur?

Ultrasonografi dışında kalan bebek cinsiyeti öğrenme tekniklerinden birisi gebelik döneminde amnosentez (anne karnından alınan amniyon suyu) veya koryon villus biyopsisi, kordosentez gibi teknikler sayesinde kromozomal incelemelerde de bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkündür.

Bu değerlendirmeler esnasında dişi (XX) veya erkek (XY) kromozomal yapısı mercek altına alınmaktadır. Bunların dışında evde cinsiyet belirlemek için yapılan testler de vardır. Bu testler %80 oranında doğru cinsiyeti belirleyebilme özelliği olsa da, çeşitli sorunlar nedeni ile tavsiye edilmemektedir.

Preimplantasyon Genetik Tarama Teknikleri

Tüp bebek tedavisi ile beraber uygulanan bu teknik sayesinde embriyo, belirli bir genetik durum ve cinsiyeti öğrenmek için anne adayının rahmine yerleştirilmeden önce teste tabi tutulur.

Sperm sıralama

Aşılama yada in vitro fertilizasyon yapılması gereken birçok sperm sıralama teknikleri, bir bebeğin cinsiyetini belirleyebilmenin yanında, bir genetik koşuldan geçme olasılığını azaltmak için de kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bebeğin Erkek Olduğunu Gösteren Belirtiler

Bebeğinizin Kız Olduğunu Gösteren Belirtiler

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Klitoris Mantarı Sebepleri ve Alınabilecek Önlemler
Klitoris Mantarı Sebepleri ve Alınabilecek Önlemler
Bebeklerde Gaz Problemi
Bebeklerde Gaz Problemi
Hamilelikte Yoga Yapılmalı Mı?
Hamilelikte Yoga Yapılmalı Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp