Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Çikolata Kisti Nedir? Nasıl Tedavi Edilebilir?

Kadınlarda oldukça yaygın görülen ve hamile kalmayı engelliyor olmasıyla da çeşitli sıkıntıları beraberinde getiren endometriozis yani ç

Esra Çabuk CÖMERT


Kadınlarda oldukça yaygın görülen ve hamile kalmayı engelliyor olmasıyla da çeşitli sıkıntıları beraberinde getiren endometriozis yani çikolata kisti tedavisinin geciktirilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü her ay adet döneminde meydana gelen kanama ile birlikte büyümeye devam eder. Ayrıca çikolata kisti tedavisinde erken tanı büyük rol oynuyor. 

Çikolata Kisti Kimlerde Görülür? 

Her 5 kadından birinde çikolata kisti görülüyor. Bebek sahibi olmayan kadınlarda görülme sıklığı % 50 düzeyinde artıyor. Ayrıca her 5 kadından birinde görülüyor olmasında etkili unsurlardan biri de tedavi sonrasında tekrarlama olasılığını yüksek olmasıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sık görüldüğü de araştırmalar ile elde edilen bulgulardan biridir. 

Çikolata Kisti Neden Olur? 

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

En yaygın ve en net belirti ağrıdır. Bu kiste sahip olan kadınlarda özellikle adet dönemlerinde ve cinsel birliktelik esnasında şiddetli ağrı ortaya çıkar. Bununla birlikte adet dönemi dışında kanama olması da yaygın görülen belirtiler arasında yer alıyor. Kanama lekelenme şeklinde olabildiği gibi yoğun bir şekilde de ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin mutlaka dikkate alınması ve derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Çikolata kistinin ağrı ve kanama dışında diğer belirtileri şu şekildedir: 

Çikolata Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur? 

Tedavi edilmemesi durumunda yumurtalık kapasitesi hızlı bir şekilde azalmaya başlar. Çünkü çikolata kisti büyüme eğilimi gösteren kist çeşitlerinden biridir. Ayrıca bu kistin tedavi edilmemesi yumurta kalitesinde de düşme olmasını beraberinde getirir. Yumurtanın rahimdeki tüplerle olan ilişkisi kesilir. Sonuç olarak hamile kalma olasılığı da ciddi düzeyde düşer. 

Çikolata Kisti Kanser Yapar mı? 

Tedavi edilsin ya da edilmesin, çikolata kisti kansere neden olmaz. Çünkü kötü huylu bir doku değildir.

Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Konur? 

Jinekolojik muayene, ultrasonografi ve kan testi ile birlikte patolojik değerlendirme yapılması gerekir. Hastanın şikayetlerinin dinlenmesi sonrasında hekim tarafından tanı konur ve en uygun tedavi prosedürüne hemen başlanır. 

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Tedavi için hastanın yaşına ve durumuna, kistin büyüklüğüne göre en uygun prosedür tercih edilir. 

İlaç tedavisi büyüklüğü 4 cm’yi aşmamış olan çikolata kisti durumunda uygulanır. Ancak kisti küçülterek yok eden bir ilaç yok. Bu nedenle ilaçla tedaviye rağmen kist büyüyebilir. Arıca yan etkileri sık görülen ilaçlar kullanıldığından pek çok hasta için cerrahi yöntem daha doğru bir tercih olabilir. 

Bu tedavi hastanın aşırı ağrı sorunu yaşaması durumunda uygulanabilir. İlaç tedavisinde olduğu gibi kisti küçülten ve yok eden bir tedavi değildir. Çikolata kistinde ağrıya neden olan azalıp artan hormonlardır ve hormon tedavisi ile bu durum kontrol altına alınarak hastanın ağrı yaşaması önlenir. 

Özellikle çikolata kisti nedeniyle hamile kalamayan kadınlar için en uygun tedavidir. Cerrahi müdahale ile çikolata kisti çıkarılır. Ameliyat açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde uygulanabilir. 

Çikolata kistinin en son aşamasında uygulanır ve rahmin tamamı cerrahi müdahale ile alınır. Histerektomi, sezaryen ameliyatından sonra kadınlar için en çok yapılan ameliyattır. Gebelik düşünen kadınlar için son çare olarak bu yöntem tercih edilir. Çünkü ameliyat sonrasında hamile kalınması imkansızdır. 

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Baby Shower Nedir?
Baby Shower Nedir?
Adet Döneminde Hamile Kalınır mı? Riski Nedir?
Adet Döneminde Hamile Kalınır mı? Riski Nedir?
Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?
Bebeklerde Pişik Nasıl Önlenir?

“Çikolata Kisti Nedir? Nasıl Tedavi Edilebilir?” için 2 cevap

 1. Seval dedi ki:

  Merhaba hocam adettim biteli 5 gün olmuştu mastürbasyon yerde sürtünme sonrası lavaboya gittim sümüksü akıntıyla beraber pembe çok az kan geldi acaba neydendir bilgilendirimisiniz acil?

  • Esra Çabuk CÖMERT dedi ki:

   Merhaba,
   Birçok sebep olabilir. Bir muayene öncesi net bir şey dememiz doğru olmaz maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp