Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Dış Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Erkekten gelen sperm hücrelerinin kadında bulunan yumurtayı döllemesi sonucu oluşan gebelik normal koşullarda 40 hafta süren uzun bir yolculuktur. Ancak sağlıklı bir gebelikten bahsedebilmek için döllenen yumurtanın rahim içerisine yerleşmesi gerekir.

Dış Gebelik Nedir?

Sağlıklı her kadında her ay yumurtalıklar tarafından üretilen bir adet yumurta hücresi oluşmaktadır. Yeterli olgunluğa ulaştığı anda salınan bu yumurta hücresi tüpler tarafından tutulur ve tüp içerisinde saklanır. Korunmasız cinsel ilişkiye giren kadınlarda erkek tarafından salınan spermlerin bu yumurta hücresine ulaşmaları ve yumurtayı döllemesi durumunda yumurta hücresi çoğalarak embriyo oluşturur.

Oluşan embriyo tüp kanalından geçerek yerleşerek büyümeye devam edeceği rahime doğru ilerlemeye başlar. Bu yolculuk yaklaşık 5 gün sürer ve embriyo rahime ulaşarak burada rahim kanalına tutunarak yerleşir. Ancak tüp kanallarının dar olması gibi farklı nedenlere bağlı olarak bazen embriyo rahime ulaşmadan tutunur ve rahim dışında bir yerde gelişmeye başlar. Yaşanan bu duruma dış gebelik adı verilmektedir.

Dış  Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik belirtileri ne yazık ki normal gebelik belirtileri ile birebir aynıdır. Çünkü vücutta gebelik oluşur ve ortaya çıkan belirtilerin tümü gebelik belirtileri ile birebir aynıdır. Dış gebelik erken belirtileri yoktur. Bu nedenle gebelik testi pozitif çıkan yani gebe olduğunu öğrenen her kadın hiç vakit kaybetmeden hemen doktora başvuruda bulunarak kontrolden geçmelidir.

Zaten ilk gebelik muayenesi için doktorların kontrol ettikleri en önemli konu gebelik kesesinin yerleşim yeridir. Yapılan ultrasonla görüntüleme işleminde gebelik kesesinin yerleşimine göre dış gebelik ihtimali değerlendirilir ve bu şekilde tanı konulması sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »