Dış Gebelik Nedir, Nasıl Olur?

Kadınlar tarafından yapılan en büyük hatalardan biride gebe olduklarını öğrendikleri anda emin olmak için biraz daha beklemek isteği duymaları ya da doktora gitmek için beklemeyi tercih etmeleridir. Oysaki yapılan gebelik testinin pozitif çıkması halinde hiç vakit kaybedilmeden bir kadın doğum uzmanına başvuruda bulunarak bu hamileliğin hem kanda gebelik testi yapılarak kesinleştirilmesi hem de ultrason ile kontrol edilerek gebelik kesesi yerleşim yeri kontrol edilmelidir.

Dış Gebelik Nedir?

Erkekten gelen sperm tarafından döllenen yumurta normal süreçte fallop tüplerinden ilerleyerek gebelik süresince yerleşeceği rahme doğru ilerlemeye başlamaktadır. Ancak bazı durumlarda yumurta rahim içinden başka bir yerde tutunarak burada gelişmeye başlar. Bu şekilde oluşan gebeliklere dış gebelik adı verilmektedir. Erken dönemde yakalanması durumunda hemen tedavi edilebilir. Ancak geç kalınması durumunda anne adayının hayati tehlike yaşamasına neden olabilecek kadar ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Dış Gebelik Nasıl Olur?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen dış gebelik için en sık rastlanılan neden kadının tüplerinde yaşanan tıkanıklık ya da tüp kanallarının normalden daha dar olmasıdır. Bu gibi durumlarda embriyo bu kanallardan geçemediği için tüp içerisinde gelişmeye başlamaktadır. Ancak bu bölümde embriyonun büyümesini destekleyecek olan bir yapı bulunmadığı için büyümenin başlaması ile beraber çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkmaya başlar.

Dış Gebeliğin Belirtileri 

Ne yazık ki yaşanan komplikasyonların ciddileşmeye başlaması ile beraber dış gebelik belirtileri de ortaya çıkmaya başlar. Ancak mümkün olan en  erken dönemde müdahale yapılması gerektiği için pozitif gebelik testi sonucu ile karşı karşıya kalan tüm kadınlar hiç vakit kaybetmeden hemen bir kadın doğum uzmanına başvuruda bulunarak gerekli kontrollerin yapılmasını sağlamalıdır. Öncelikle ilk dönemde ortaya çıkan tüm belirtiler normal gebelik belirtileri ile aynıdır. Çünkü gebelik meydana gelmiştir ve vücut bunun sinyallerini yollamaktadır. Ancak embriyonun ait olmadığı bir yerde gelişmeye başlaması ile beraber dış gebelik belirtisi olarak; alt karın bölgesinde yaşanan şiddetli ağrılar, her türlü vajinal kanama, omuzda hissedilen şiddetli ağrı ve bayılma hissi sayılmaktadır. Özellikle de tüplerin çatlaması durumunda iç kanama başladığı için risk yükselir.

Hemen Ara
Whatsapp