Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Doğum Fobisi Nedir, Nasıl Yenilir?

Anne adayları gebelik boyunca pek çok endişe yaşar. Anne adaylarının büyük zorluklarla geçirilecek olan 9 ayın sonundaki en büyük hedefleri ise sağlıklı bir şekilde doğum yaparak bebeklerini kucaklarına almaktır. Ancak yaşanan bu yoğun endişe ne yazık ki kontrol altında tutulamazsa zamanla büyük bir korkuya dönüşerek annenin sağlıklı bir doğum yapmasını engelleyecek kadar ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

İlk doğumunu yapacak olan anne adaylarında bu korkular daha yoğun olarak yaşanırken yine bir önceki doğumunu çok zor yapan anne adaylarının da doğum fobisi yaşanabilmektedir. Yaşanan yüksek doğum korkusu anne adaylarının kendilerine yönelik duydukları endişeler yüzünden yaşanabileceği gibi aynı zamanda bebeklerine yönelik endişeler yüzünden de yaşanabilmektedir. Özellikle de daha önce doğumda yaşanan komplikasyonlar nedeni ile bebeğini kaybeden ya da düşük yapan anne adaylarında bu korkular daha şiddetli yaşanır. Doğum fobisinin yenilmesi konusunda atılabilecek en etkili adım anne adayının mutlaka çok iyi anlaşacağı bir kadın doğum uzmanı ile gebelik serüvenine devam etme kararı almasıdır.

Çünkü doktoruna tam güvenen bir anne adayı daha az endişe duyacak ve bu nedenle doğum fobisini yenmeyi başaracaktır. Bunun yanı sıra doğum fobisini yenmek için anne adayının doğum ile ilgili olarak mümkün olduğunca fazla bilgi edinmesi de gerekir. Bu sayede anne adayı doğum esnasında yaşayacağı her adımı bildiği için endişe duymayacağından dolayı doğum fobisi de engellenmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »