Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir, Neler Yapmak Lazım?

Özellikle de ilk kez doğum yapan ya da yapmış olduğu bir önceki doğumda zorlanan anne adaylarında doğum fobisi sıklıkla görülmektedir. Her anne adayının doğuma yakın heyecan duyması ya da bir miktar endişe yaşaması gayet normaldir. Anne adayının hem kendi adına hem de dünyaya getirmeye hazırlandığı bebeğinin sağlığı adına endişe duyması normal olarak kabul edilirken bu endişenin boyutlarının artması mutlaka engellenmelidir.

Sürekli olarak doğumun düşünülmesi, internetten doğum videolarının izlenmesi ve abartılı doğum hikayelerinin sürekli dinlenilmesi ne yazık ki doğum korkusunun körüklenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bu tip eylemlerden uzak durulmalı doğum üzerine sürekli düşünmek yerine doğum hakkında bilgiler edinmesine çalışılmalıdır. Zaten doğum süreci hakkında yeteri kadar bilgi edinen kişiler yaşayacakları tüm süreci aşama aşama bilecekleri için panik duygusuna kapılmayacak ve doğum korkusu duymayacaklardır.

Burada önemli olan anne adayının doğum korkusunu yenmek adına gerekli desteği aldığından emin olunmasıdır. Yoğun endişe yaşayan kişilerin yine mutlaka tüm hamilelik boyunca bu alanda uzman olan bir kadın doğum doktoru ile gebelik sürecini yürütmeleri de çok önemlidir. Çünkü sürekli olarak doktoru tarafından bilgilendirilen ve tüm soruları yanıtlanan anne adaylarının endişeleri büyük oranda azaltılmakta ve bu sayede doğum korkusu büyümeden önlenmekte ve yenilmesine yardımcı olunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »