Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Doğum Korkusunu / Fobisini Nasıl Yenebilirim?

ilk kez doğum yapacak olan ya da bir önceki doğumunda zor doğum yapan anne adaylarında daha sık görülen doğum fobisi zamanında müdahale edilerek yenilebilecek basit bir korkudur. Ancak zamanında tanı konulmayan ve tedavi edilmeyen bu korkular ilerleyen gebelik haftası ile beraber büyümekte ve doğuma yaklaşıldığı dönemde zirveye ulaşarak doğumun tehlikeye girmesine bile neden olabilmektedir.

Burada önemli olan anne adayının gebelik takibi dönemi boyunca mutlaka kendisini rahatlatabilecek bilgi ve deneyime sahip olan bir kadın doğum uzmanı ile yola çıkmasıdır. Bu sayede anne adayı her sorusuna kendisini tatmin edecek yanıtlar alacağı için gerek gebeliğe gerekse de doğuma dair endişeler beslemeyeceği için doğum fobisi yaşaması da mümkün değildir. Doğuma hazırlık konusunda ise dikkat edilmesi gereken anne adayının bu süreçte ne yapacağına dair mutlaka gereken bilgileri edinmesidir.

Doğum sancıları, doğum başlangıcı ve doğum anında yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi edinen anne adayları yapmaları gereken her türlü davranışı bildikleri için panik duygusu yaşamazlar. Paniğin olmadığı yerde korkuya yer olmadığı için anne adaylarının gebeliği ve doğumu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesi sağlanır. Özellikle de doğru nefes alma teknikleri uygulamaya odaklanan anne adaylarının çok daha rahat bir şekilde doğumu gerçekleştirdikleri görülmektedir. Çok şiddetli doğum korkusu yaşayan anne adaylarında ise doğumu riske atmamak adına sezaryanle doğum yapılması önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »