Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Doğum Sonrası Beslenme

Doğum sonrası beslenmede bir anne için sütü en önemli kavram haline gelir. O yüzdendir ki süte göre bir beslenme programı belirlemeliyiz.

Doğum sonrası beslenme şekli annenin sezaryen veya normal doğum yapmasına göre değişmektedir. Eğer anne normal doğum ile 80a81565627e7767e6912294c9b3e9f6bebeğini dünyaya getirdiyse, doğum sonrası özel bir diyete alınmaz, ancak her emziren anneye olduğu gibi bol sıvı gıda tüketimi önerilir. Eğer anne bebeğini sezaryen denilen ameliyat ile dünyaya getirdiyse, anneye diyetisyen kontrolünde özel bir beslenme programı uygulanması gerekmektedir. Bu programda, anne ilk gün sadece sıvı gıdalar ile beslenir. Daha sonra annenin gaz ve gaita çıkarmasına göre yumuşak gıdalara veya normal beslenmeye geçilir. Bu geçiş dönemi ortalama 2-4 gün arasında değişmektedir.

Emziren annelerin yaptığı en büyük hatalardan biri de sütün kalitesini veya miktarını artırmak için gereğinden fazla yemek yemesidir. “Emziriyorum, sütüm artsın…” diye daha fazla pilav, daha fazla tatlı gıda tüketilmektedir. Unutmamak gerekir ki, anne sütünün miktarı tüketilen pilava, makarnaya, böreğe değil sıvı gıdalara bağlıdır. Anne, günde ortalama 3 litre sıvı gıda tüketmelidir. Süt, su, ıhlamur, bitki çayları, meyve suyu, az şekerli kompostolar tercih edilmesi gereken sıvı gıdalardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »