Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Doğumun Başladığını Haber Veren Belirtiler Nelerdir?

Özellikle de ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarının yoğun endişe yaşadığı konulardan biri de doğumun başladığı anı anlayıp anlamayacaklarıdır. Oysa ki doğumun başladığın haber veren belirtiler günler öncesinden başlar ve vücut kendisini doğuma hazırlarken yolladığı sinyaller ile anne adayına da bu süreci haber verir. Peki, doğumun başladığını haber veren belirtiler nelerdir?

Erken doğum belirtileri arasında ilk sırayı yüksek enerji alır. Doğuma 2-3 gün kala vücut doğumda kullanılmak üzere son derece yoğun bir enerji ortaya çıkarır. Hatta pek çok anne adayı bu enerjiyi hisseder hissetmez kendilerini temizliğe verirler. Ne yazık ki doğumda ihtiyaç duyacakları enerjiyi temizliğe harcar. Bir diğer ciddi belirti ise anne adayının daha rahat nefes almaya başlamasıdır. Bunun nedeni bebeğin yavaş yavaş doğum kanalına doğru inmesi ile ciğerlerde oluşan baskı hissinin azalmasıdır.

Buna paralel olarak ta idrar torbasında oluşan baskı arttığı için daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyulur. Doğumun başladığını gösteren en ciddi belirti ise doğum sancısıdır. Belirli aralıklarla ve her yeni sancıda daha da artmış bir şiddetle duyulan doğum sancıları artık doğum anının geldiğini gösteren en önemli belirtidir. Burada yapılan en büyük hatalardan biri anne adaylarının doğum sancısı başlar başlamaz hastaneye gitmeleridir ki bu da doğum anına kadar çok uzun süre hastanede kalınması anlamına gelir. Bunun yerine doğum sancılarının sıklığının 6-7 dakikaya kadar düşmesi beklenmelidir. Tabi bu süre hastanenin uzaklığına göre ayarlanmalı, sancılar başlandığı anda doktorunuza konu hakkında bilgi vererek onun da görüşü alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »