Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Doğumun Başladığını Nasıl Anlarım?

Gebeliğin sonlarına doğru yaklaşan anne adaylarının özellikte ilk doğumu yapacak olan yeni anne adaylarının en çok merak ettikleri konulardan biride “doğum belirtileri nelerdir?” sorusunun yanıtıdır. Pek çok kadın doğumun başladığını fark edememekten korkar. Aslında doğumun başladığını haber veren belirtiler son derece açık belirtiler olup bunları fark edememek ve doğuma geç kalmak söz konusu değildir. Ani kasılmalar çok nadir olarak başlar ve bu kasılmaları harekete geçirecek ciddi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar.

Aslında doğum eylemi hamileliğin doğal bir parçasıdır ve en son evresidir. Yaklaşık 40 hafta gibi son derece uzun bir süren bir maratonun en son aşaması olan doğum günümüzdeki üstün sağlık teknolojileri ve modern hastaneler sayesinde artık çok daha kolay bir hale getirilmiş ve hem anne için hem de bebek için gereken tüm önlemler alınabilmektedir. Bu nedenle kadınların doğum fobisi yaşamalarına yada doğum stresi içerisine girmelerini gerektirecek hiçbir sebep yoktur.

Zaten gebeliğinizin başından beri yola çıktığınız kadın doğum uzmanı sizi aşama aşama bilgilendirecek ve sizi bekleyen yeni adımları size hep anlattığı için bir sürpriz yaşamanızı engelleyecektir. Doğumun başladığını haber veren belirtiler arasında en güvenilir ve kesin olanı kadının yaşadığı doğum sancısı adı verilen düzenli kasılmalardır. Doğum sancısı kasılmaları başladığı anda doktorunuza bilgi vermeniz ve bu kasılma aralığının dakikalara düşmesi durumunda hastaneye gitmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »