fbpx
Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm
(0506) 293 52 79
(0533) 047 27 90


Doğumun Başladığını Nereden Anlarız?

Esra Çabuk CÖMERT

Özellikle de gebeliğin son haftalarına doğru pek çok anne adayını yoğun bir doğum stresi sarmaktadır. Bu son derece normal bir durum olup kişinin korkuyu çok uç noktalara taşımaması durumunda hiçbir müdahaleye gerek yoktur. Ancak doğum fobisi gibi yoğun korkuların yaşanması durumunda müdahale zorunludur. Anne adaylarının en çok korktuğu konuların başında ise “doğumun başladığını nasıl anlarız?” sorusu gelmektedir.

Doğumun Başladığı Nasıl Belli Olur?

Doğum tüm gebelik sürecinin en sonudur. Gebelik sürecinin en sonu olan doğum eylemi aslında son derece açık belirtiler ile kendisini gösterir. Bunlar doğum öncesi belirtiler ve doğum belirtileri olarak ikiye ayrılmaktadır. Doğum öncesinde bebeğin doğum kanalına inmesi ile beraber anne adayının rahatlık yaşaması ve doğum için vücutta ortaya çıkan yüksek enerji en anlaşılır belirtiler arasında yer almaktadır. Doğum belirtileri arasında ise en açık belirti hiç şüphesiz doğum sancısıdır.

Doğum Sancısı / Yalancı Doğum Sancısı 

Doğum sancıları doğum eyleminin başladığının en net belirtisidir. Burada önemli olan kişinin doğum sancısı ile yalancı doğum sancısı arasındaki farkı anlayabilmesi ve ayırabilmesidir. Yalancı doğum sancısı ile gerçek doğum sancısı arasındaki farklar şunlardır:

Diğer Yazılarımızıda Okumak İstermisiniz ?
Polikistik Over Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?
Polikistik Over Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?
Kadınlarda Menopoz Nedir?
Kadınlarda Menopoz Nedir?
Gebelik Tarama Testleri Nedir?
Gebelik Tarama Testleri Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp