Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Doğumun Gecikme Nedenleri ve Zararları Nelerdir?

Gebeliğin 41. haftası dolmasına rağmen doğumun doğal yollardan meydana gelmemesi durumuna gecikmiş doğum, geç doğum ya da günaşımı gebelik adı verilmektedir. Erken doğum ne kadar tehlikeli ise aynı şekilde geç doğum da o kadar tehlikelidir ve yakından takip edilmesi gereken bir durumdur. Bazı doktorlar 42 hafta dolana kadar beklenmesinde bir zarar olmadığı görüşünde birleşse de 41 haftanın dolmasına rağmen gerçekleşmeyen doğumda anne adayının düzenli takibi ortaya çıkabilecek risklerin erkenden tespit edilmesi açısından çok önemlidir.

Doğumun gecikme nedenleri arasında anne adayının aşırı kilolu olması ilk neden olarak görülürken aynı zamanda anne adayının daha önceki doğumunda geç doğum yapması ya da annesinin veyahut da ablasının / kız kardeşinin geç doğum yapması da sık rastlanan nedenler arasında yer almaktadır. Geç doğumun zararları ise plasenta yaşlanması olarak bilinen ve plasenta da dolaşım bozukluklarının başlamasıdır. Bu bozulmalar sonucunda bebek yeteri kadar oksijen ve besin maddesi alamadığı için çeşitli riskler ortaya çıkar. Özellikle de oksijen yetersizliği bebeğin anne karnında kakasını yemesi olarak bilinen bir dizi olumsuzluğa yol açar

Yine bebeğin suyusun azalmasına bağlı olarak kordon bağı dolanması riski yükselir. Burada önemli olan bebeğin hareketliliğini takip etmek yine düzenli kontroller ile bebeğin kalp atışlarını sürekli kontrol altında tutmaktır. NST cihazı ile bebeğin takibi sıkı bir şekilde yapılır. 41. ya da en geç 42. haftanın dolmasına rağmen doğum başlamazsa normal doğum isteniyorsa suni sancı verilerek doğum başlatılır ya da sezaryenle doğum yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »