Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Doğumun Kolay Olması İçin Neler Yapılabilir?

Çok daha kolay bir doğum yapmak tüm anne adaylarının ortak arzusu olup kolay doğum yapmak isteyen kişilerin uygulamaları gereken bazı yöntemler bulunmaktadır. Normal doğum yapacak olan anne adaylarında doğumu kolaylaştırmak için atılması gereken ilk adım doğum hakkında gebelik boyunca gereken tüm bilgeleri edinmektir.

Doğumun başlangıcı ve doğum anı hakkında gereken tüm bilgileri edinen anne adaylarında duyulan endişe ve kaygı azalacağı için doğumun daha kolay olması mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra kolay doğum için dualar okumakta anne adayının manevi olarak güçlenmesi adına önemli ve gereklidir. Normal doğumu düşünen anne adaylarının gebelik haberini alır almaz kendilerini bu sürece hazırlamaları adına mutlaka doktorlarının verdiği rahim kası egzersizleri ve hareketlerini yapmaları gerekir. Gebelik jimnastiği olarak ta bilinen bu bir dizi harekette temel amaç anne adayının doğumda kullanacağı rahim kaslarını güçlendirmektir.

Rahim kasları ne kadar güçlü kasılır ise bebekte doğum kanalından o kadar güçlü bir şekilde itileceği için buna paralel olarak doğum da o kadar kısa sürede tamamlanır. Bu nedenle gebelik boyunca anne adayının mutlaka bu hareketleri düzenli olarak yapması ve rahim kaslarını güçlendirmeye yönelmesi çok önemlidir. Bunun yanı sıra doğumda doğru nefes alma ve doğru ıkınma doğumun kolaylaştırılması açısından çok önemlidir. Bunu sağlayabilmek adına anne adayı gebeliği boyunca nefes egzersizleri yapmalı, doğru ıkınma teknikleri hakkında bilgi edinmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »