Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Düşüğün Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin 20. haftasına ulaşmadan önce sonlanması durumuna düşük adı verilmektedir. Burada gebelik haftası kadar anne karnında bulunan bebeğin ağırlığı da önemlidir. Çünkü gebelik haftasının ilerlemesine rağmen bebeğin ağırlığının 500 gram altında kalması halinde de düşük meydana gelmiş sayılır. Yapılan araştırmalar günümüzde düşük oranının arttığını göstermekle beraber özellikle de ilk gebeliklerde düşük oranının daha da yükseldiği görülmektedir. Peki, düşüğün belirtileri nelerdir?

Düşüğün klinik olarak ortaya çıkan en büyük belirtisi yaşanan kanamalardır. Burada kanamanın miktarı ya da süresi önemli değildir. Gebeliğin 20. haftasında ve öncesinde yaşanan tüm kanamalar ve kahverengine sahip her türlü kanama doktorunuzu bilgilendirmeniz gereken önemli bir durumdur. Bu kanamalar başka sebeplerle yaşanabileceği gibi burada önemli olan doktorun anne adayını görerek kontrol etmesidir. Çünkü zamanında yapılan müdahaleler ile düşüğün engellenmesi mümkündür. Kanama yaşanmadan adet sancılarına benzeyen ağrıların ortaya çıkması, kasık bölgesine kramp girmesi de düşük belirtileri arasında yer almaktadır.

Bazı gebeliklerde ise önlem alınmasına rağmen düşük kaçınılmaz bir hal alabilir. Özellikle de rahim ağzının açılmaya başladığı gebeliklerde bu açılmaya kanama ve sancıların eşlik etmesi durumunda düşük önlenemez ve kürtaj yapılarak gebelik sonlandırılır. Bunun olmadığı durumlarda ise anne adayına yatak istirahati verilir ve doktor riskin sona erdiğini söyleyene kadar cinsel ilişkiye girmesi yasaklanır. Yine kasılmaları önleyen ilaçların verilmesi gereken durumlarda anne adayının hastanede kontrol altında tutulması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »