Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Düşük Hapı Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Gebeliğin 20. haftaya kadar sonlandığı durumlara düşük adı verilmektedir. Doğal nedenlere bağlı olarak gelişebilen düşüklerin yanı sıra ne yazık ki ilaçla yapılan düşüklerde bulunmaktadır. Kullanılan hapın düşüğe neden olması sebebi ile düşük hapı olarak bilinen bu haplar rahmin kasılmasını sağlayarak gebeliğin sonlandırılmasını sağlar.

Ancak düşük hapı hem kullanan kadınlarda aşırı kanama hem de düşük sonrası iltihap oluşma riskini arttırması sonucu kesinlikle kullanılmaması tavsiye edilen bir ilaçtır. ilacın üretim nedeni ise kürtajın yasal olarak yasaklandığı ülkelerde kadınların kendilerine zarar verecek diğer yöntemleri denemelerini engelleyebilmektir. Yani kürtajın yasal olduğu ülkemizde bu tip düşük ilaçları kullanımına gerek yoktur.

18 yaş üstü her kadın yasal kürtaj süresi içerisinde kişisel bilgileri kesinlikle gizlenerek sağlıklı bir şeklide kürtaj yaptırma hakkına sahiptir. Kürtaj yapan doktorlar yardımı ile yapılan bu operasyonlarda kadının sonraki gebeliklerinde sağlıklı bir hamilelik yaşaması için gereken tüm koşullar sağlanmış olur. Düşük hapı yan etkileri arasında bulunan ciddi kanama riski ne yazık ki çoğu zaman kullanan kişinin hayatını kaybetmesine dahi neden olabilmektedir. Burada önemli olan istenmeyen bir gebelik bulunuyor ise bu gebeliğin sağlıklı bir şekilde sonlandırabilmesidir. Özellikle de 12 haftalığı geçen gebeliklerde düşük hapı yan etkileri çok daha güçlü bir şekilde ortaya çıkar ve bu nedenle asla tek başına olan kadınlar tarafından kullanılmaması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »