Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Egzersiz

Gebelikte egzersiz yararlıdır,ancak egzersize başlamadan önce kadın doğum doktorunuza danışın. Gebelikte düzenli egzersiz (haftada 3 gün) önerilir. Ama bu egzersizler gebelikte kilo alımı veya kilo vermek için yapılmamalıdır. Gebeliğe adaptasyon süresince bu egzersizler nefesinizi, duruşunuzu, doğumunuzu kolaylaştırır. Kendiniz yorucu egzersizlerden kaçınmalısınız.

Hangi sporları yapalım derseniz?

Benim önerim yüzme,yürüyüş ve pilates yapmanız yönündedir.

Yüzme; sırt ve bel ağrılarında azalma sağlar. Ayrıca gebeliğin ilk aylarında Yüzmek bulantı ve kusma şikayetlerini de azaltabilmektedir. Haftada 3-4 gün 1 saat kadar yüzmeniz hem bebeğe hem size iyi gelecektir. Özellikle denizi tercih edin, havuzlarda enfeksiyon riskiniz daha fazladır.

Yürüyüş, haftada 3 gün düzenli yürüyüş yapmak faydalıdır. Yürüyüş orta tempoda olmalıdır ve 20-30 dakika kadar yapılması yeterlidir. Her egzersizde olduğu gibi yürüyüşe başlamadan önce de 5 dakika ısınma hareketleri yapılmalıdır.

Pilates, çeşitli akıcı, dengeli hareketler ve nefes alıp vermeler ile vücutta konsantrasyon, sıkılaşma, denge ve aynı zamanda rahatlama, gevşeme sağlayan hareketler bütünüdür. Annenin hem mental hem de fiziksel olarak rahatlamasını sağlar, sırt kaslarını diğer sporlardan daha çabuk güçlendirdiği, doğum sırasında (normal doğum) kontrollü nefes alış-verişini sağlayarak daha rahat doğum yapmanızı sağlar.

d7ae44c2f629404a498154899175df71

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »