Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Emzirirken Hamile Kalınır Mı?

Doğuma yakın dönemde salgılanmaya başlanan hormonlar ve doğum sonrası bebeğin emmeye başlaması ile süt kanallarının uyarılması sonucunda süt salgılanmaya başlanır. Pek çok anne adayı bebek emzirdiği için hamile kalmayacağını düşünür. Oysaki emzirmeniz hamilelik oluşmasını engelleyebilecek hiçbir etkisi yoktur. Yani yeni annelerin emzirme döneminde hamile kalması mümkündür.

Yine lohusalık döneminin hemen sonunda kadın yeniden adet görmeye başlayana kadar hamilelik olmadığı yönündeki inanışlar da yanlıştır ve doğum yapmanın gebelikten koruması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle kadının vücudunun kendisini toparlaması, bebeğini sağlıklı bir şekilde büyütmesi ve psikolojik olarak kendisini yeniden anne olmaya hazırlaması için korunarak cinsel ilişkiye girmeleri gerekir.

Çünkü emzirirken hamile kalanlar arasında yapılan psikolojik araştırma sonucunda 2 bebeği aynı anda büyüten annelerin psikolojik olarak depresyona daha yatkın oldukları ve bebek bakımı için tam zamanlı yardım almayan annelerin de psikolojik olarak olumsuz etkilendikleri görülmektedir. Bu nedenle annelerin böyle bir sorumluluğu almak için hem psikolojik olarak kendilerini hazırlamaları hem de gerek gebelik gerekse de doğum döneminde yıpranan vücudun toparlanması için en az 3 sene beklemeleri önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »