Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Endometriozis ve İnfertilite

Endometrial dokunun uterusda bulunduğu  lokalizasyonun dışında, overler, pelvik periton, tüpler, myometrium veya
vücudunun başka dokularda yerleştiği ve esas olarak pelvik ağrı, dismenore, disparoni(ağrılı cinsel ilişki) ve infertilite belirtileri ile karşımıza çıkan, kronik ve progresif seyreden bir hastalıktır. Üreyebilen kadınlarda %5 oranında iken; infertil populasyonda % 25-50 gibi yüksek oranda görülmesi, bu hastalığın gebe kalma üzerine olumsuz etkilerinin bir göstergesidir.
6c82451d6250b7758a4a4fa230bfa696
Endometriozis hastalığı, minimal ektopik odaklardan, ileri derecede anatomik bozukluğa yol açan yapışıklıklar ve derin ovaryan endometriomalara kadar değişen bir spektrumda kendini gösterebilir.
Endometriozis neden kısırlık yapıyor?

1.Endometrial bozukluklar: Rahim içindeki dokuda, endometriumda, hormonal ve hücresel fonksiyon bozukluğu endometriozis hastalarında suçlanmaktadır.

2.Hormonal ve ovulasyon bozuklukları: Çatlamayan yumurtanızın sanki çatlamış gibi davranması ve bununda erken hormon yükselmelerine sebep olması endometriozis hastalarında sık gözükür ki bu da hormanal dengesizlik yaparak fertiliteyi engeller.

3.Uterus anomalileri: Uterus 3 dokudan oluşur,Bir tanesi endometriumdur ki bu embriyonun yerleştiği ve büyüdüğü tabakadır.Bir tanesi de rahimin kas tabakası olan myometriumdur.Endometriozis hastalarında bu tabakanın anormal kasıldığı görülmüştür.Bu durumun embriyo yerleşmesini engelleyebileceği öne sürülmüştür.

4.Yumurtlama bozuklukları: Yumurtalarda anormal foliküler gelişim,kötü yumurta kalitesi;yumurtalardaki fonksiyon bozukluğu olarak ortaya çıkmaktadır.

5.Over rezervine etkisi: Endometriozisli hastalarda yaştan bağımsız olarak over fonksiyonlarının azaldığı öne sürülmektedir.

Endometriozisli hastalarda tedavi yaklaşımlarını ayrı bir konu olarak anlayabileceğiniz bir dilde ilerleyen zamanlarda yazacağım.Takipte kalın:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »