Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Erken Doğum Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde tüm dünyada ortak bir gebelik takvimi oluşturulabilmesini sağlamak amacı ile gebelik süreci 40 hafta olarak kabul edilmektedir. Yani sağlıklı ilerleyen bir gebeliğin 40 haftanın sonunda doğum ile sonuçlanması beklenir. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak doğum bu süreden çok önce ya da sonra meydana gelebilir. Gebeliğin 37. haftadan önce meydana gelmesi durumunda erken doğum meydana gelmiş olur.

Sağlık teknolojisinde yaşanan önemli gelişmeler sayesinde artık çok erken dönemde dünyaya gözlerini açan bebekler dahi sağlıklı bir şekilde hayata tutunmaktadır. Sağlıklı olan ise bebeğin anne karnında dış dünyada yaşayacağı olgunluğa erişene kadar kalmasını mümkün kılmaktır. Bunun için erken doğum riski olan anne adayları riskli gebelik olarak kabul edilmekte ve çok daha yakın bir şekilde gebelik takibi yapılmaktadır. Burada önemli olan hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı düşünülerek gereken doğru adımların atılmasıdır.

Erken doğumun sebepleri arasında geç ya da erken yaşta hamile kalmak, daha önceki gebeliklerde erken doğum yaşanması, gebeliğin ilk aylarında anne adayının yüksek ateşli hastalık geçirmesi, anne adayının doğumsal ya da sonradan oluşan rahim anomalileri bulunması ve anne adayının aşırı derecede zayıf olması da erken doğuma neden olur. Yine anne adayının sağlıksız ve yetersiz beslenmesi, uyuşturucu, alkol ya da sigara içmesi de erken doğum tehlikesi oluşmasını büyük oranda arttırır. Erken doğum belirtileri görüldüğü anda doktora başvuruda bulunulması çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »