Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebeliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Anne olma hayali kuran kadınların en çok merak ettiği soruların başında “gebeliğin ilk belirtileri nelerdir?”sorusu yer almaktadır. Erken gebelik belirtileri olarak ta anılan bu belirtiler için çok farklı görüşler bulunmakla beraber bu belirtilerin büyük bir bölümünün ise psikolojik kaynaklı ortaya çıkan belirtiler olduğu öne sürülmektedir.

Kadın Doğum Uzmanları tarafından belirtilen ortak görüşe göre ortaya çıkan ilk anlaşılır erken gebelik belirtisi sadece adet gecikmesidir. Yani adet gecikmesi öncesi kadının hamile olduğunu gösteren anlaşılır bir belirti ortaya çıkmamaktadır. Zaten bundan önce belirtilen erken gebelik belirtileri arasında yer alan göğüs ucu hassasiyeti, göğüslerin şişip sertleşmesi ve tek taraflı kasık ağrısı bebek sahibi olmak isteyen ve planlı gebelik yaşayan ya da gebelik şüphesi olan anne adayları tarafından hissedilmektedir.

Yani gebe kalmayı beklemeyen tüm anne adaylarında gebelik şüphesi sadece adet gecikmesinin yaşanmasının ardından akıllara gelmektedir. Bununla beraber her adet gecikmesi de kişinin hamile olduğu anlamına gelmez. Gebelik şüphesi yaşayan kişilerin yapmaları gereken ilk şey adet gecikmesinin ardından gebelik testi uygulamasıdır. Ancak idrarda gebelik testi yapmak isteyen kişilerin mutlaka adet gecikmesinin üzerinden 10 gün geçmesini beklemesi gerekir. Erken dönemde yapılan gebelik testleri ise büyük ihtimalle hatalı sonuçlar vereceği için tercih edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »