Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının yanıt aradıkları ilk soru bebeklerini ne zaman kucaklarına alacaklarıdır. Sağlıklı olarak ilerleyen ve normal seyrinde tamamlanan bir gebeliğin 40 hafta sürmesi beklenir. Gebeliğin hesaplaması için tüm dünyada standart bir takvim belirlemek adına aylık gebelik hesaplaması yerine haftalık gebelik hesaplaması uygulanmaktadır. Bunun en önemli nedeni her ayın standart bir gün sayısı bulunmamasıdır.

Gebelik haftası hesaplaması için mutlaka anne adayının son adet tarihini kesin olarak bilmesi gerekir. Son adet tarihi bilinmiyorsa bu durumda gebelik haftasının hesaplanması için ultrasonla gebelik haftası tayininin yapılması gerekir. Bu işlemde bebeğin ultrason yardımı ile belirli ölçüleri baz alınarak o hafta içerisinde olan bebeklerle karşılaştırılarak gebelik haftası hesaplanır. Ancak bu hesaplamada her zaman bir +- 1 hafta oynaması mümkündür. Yani gebelik 1 hafta fazla ya da 1 hafta eksik olarak hesaplanabilir.

Gebelik haftası hesaplaması sadece tahmini doğum tarihi öğrenilmesi için değil aynı zamanda bebeğin anne karnındaki gelişiminin takip edilmesi açısından da çok önemlidir. Çünkü bebeğin gelişim geriliği göstermesi ya da organ gelişiminde yaşanan sorunlar ve hamileyken yapılan testler tamamen gebelik haftasına bağlı olarak geliştirilmektedir. Bu nedenle gebelik haftası hesaplaması çok önemlidir. Zaten yapılan kanda gebelik testi sonrası hamilelik kesin olarak tespit edilirse gebelik kesesinin rahim içindeki yerleşimi gözlemlenerek gerek son adet tarihi gerekse de ultrasonla hamilelik tayini yapılarak gebelik haftası hesaplanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »