Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelik Takibi Nasıl Olmalı?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için yolculuk gebelik haberini aldıkları anda başlar. Yaklaşık 40 hafta sürecek olan bu yolculukta hem anne adayının sağlığı hem de anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya merhaba diyebilmesi için gebelik takibi büyük önem taşır. Peki, gebelik takibi nasıl olmalıdır?

Öncelikle gebelik takibi için en önemli kriter mutlaka anne adayının anlaşabildiği ve sorularına aldığı yanıtlar ile tatmin olduğu bir kadın hastalıkları doğum uzmanı ile yola devam etmesi gerektiğidir. Yapılan araştırmalar doğru doktor ile yola çıkan anne adaylarının çok daha rahat bir gebelik geçirmelerinin yanı sıra aynı zamanda doğum fobisi gibi istenmeyen sorunların da çok az yaşandığını göstermektedir. Gebelik takibi düzenli olarak yapılmalı, bu takip her seferinde aynı doktor tarafından gerçekleştirilmeli, anne adayı ile doktorun uyumu mutlaka sağlanmalıdır.

Gebelik takibi doktorunuz tarafından belirlenen takvim dahilinde yapılmalı, doktorunuzun önerdiği testleri yaptırmaya çalışmalı ve onun önerilerinden yararlanmaya çalışmanız önemlidir. Bu sayede daha sağlıklı bir gebelik dönemi yaşamanız mümkün olur. Gebelik takibinde gerek anne adayının genel sağlık durumu gerekse de bebeğin gelişimi takip edilmekte bu sayede olası sorunlar mümkün olan en kısa sürede belirlenerek daha kolay bir şekilde çözülmektedir. Gebelikte tansiyon ve gebelik şekeri gibi pek çok gebeliğe özgü sağlık sorunları yaşanabilmekte olup yine bebeklerde gelişim geriliği ve ikili tarama testi gibi testler sayesinde sorunlar erken dönemde yakalanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »