Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelik Testi Çizgileri ve Anlamları (Negatif, Pozitif, Silik Çizgi)

Gebelik Testi Nedir?

Gebeliğin belirlenmesine yönelik olarak yapılan testlere gebelik testi adı verilmektedir.

Gebelik Testi Çeşitleri Nelerdir?

Gebelik testi anne adayından alınan kan numunesi ve idrar numunesi üzerinden yapılan kanda gebelik testi ve idrarda gebelik testi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Gebelik Testi Tek Çizgi (Negatif Gebelik Testi)

İdrarda gebelik testi kitinde testin yapılmasından sonra tek çizginin belirginleşmesi testin negatif çıktığı anlamına gelmektedir. Negatif gebelik testi ise testi yapan kadının hamile olmadığını gösterir. Ancak çok erken dönemde yapılan gebelik testi hatalı negatif sonuç verebilir. Bunun nedeni gebelik olmasına rağmen henüz idrarda HCG oranının tespit edilecek seviyeye yükselmemesidir. Bu nedenle gebelik testi en erken adet gecikmesini takip eden 7. günün sabahında ilk idrarda yapılmalıdır. Çünkü ilk idrar hormon seviyesinin en yüksek olduğu örneği içerir. Test negatif çıkmasına rağmen adet gecikmesi devam ediyorsa gebelik testi tekrar edilmeli ya da kadın hastalıkları doktoru ziyaret edilmelidir.

Gebelik Testi Çift Çizgi (Pozitif Gebelik Testi)

Gebelik testinin çift çizgi çıkması yani pozitif gebelik testi kiti testi yapan kadının hamile olduğunu gösterir. Gebelik testinin hatalı pozitif çıkması mümkün değildir. Çünkü idrarda HCG seviyesi çok nadir olarak gebelikten başka nedenlere bağlı olarak yükselir.

Gebelik Testi Silik Çizgi 

Gebelik testinin silik çıkması tekti yapan kişinin hamile olduğunu ancak henüz HCG seviyesinin yeteri kadar yükselmediği anlamına gelir. Yani gebelik testinin silik çıkması yapan kadının büyük ihtimalle hamile olduğunu ancak testi erken yaptığını gösterir. Bu durumda testin 4-5 gün sonra tekrarlanması önerilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »