Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelik Testi Hatalı Negatif Ya Da Pozitif Çıkar Mı?

Gebelik testi doğruluğu günümüzde hala büyük tartışmalara yol açan ciddi bir sorudur. Gebelik testinin hatalı çıkması sıklıkla yaşanan bir durum olup gebelik testinin hatalı pozitif çıkması ise çok nadir yaşanan bir durumdur. Çünkü hamilelik testinin çift çizgi çıkabilmesi için mutlaka testi uygulayan kişinin idrarında HCG hormonunun yüksek olması gerekir ki bu hormon çok nadir durumlarda gebelik dışında başta etkenlere bağlı olarak yükseliş gösterebilir.

Bu nedenle hatalı gebelik testi sonuçları incelendiğinde bu hatanın genelde negatif gebelik testi sonuçlarında yaşandığı görülür. Yani hamilelik aslında varken test negatif sonuç verebilir. Bunun nedeni ise genelde kadınların gebelik testini sabırsızlık göstererek çok erken dönemlerde uygulamak istemesidir. İdrarda gebelik testi yapmak isteyen bayanların erken idrarda gebelik testi yapacak olsalar dahi mutlaka en az gebelik şüphesi yaşadıkları cinsel ilişkinin üzerinden 15 gün geçmesini beklemeleri gerekmektedir.

Eczaneden gebelik testi almak için başvuruda bulunan kişilerin ucuz olması nedeni ile tercih ettikleri normal gebelik testi kitleri uygulanacak ise bu durumda mutlaka adet gecikmesi yaşanmalı ve bu gecikmenin üzerinden en az 10 gün geçmelidir. Bu süreler beklenerek yapılan gebelik testlerinde hatalı sonuç alınması çok zordur. Yani gebelik testinin yanlış çıkması testten kaynaklanan bir sorun olmayıp testi uygulayan kadınların yapmış oldukları zamanlama hatalarından kaynaklanmaktadır. Yine testten doğru sonuç alınabilmesi adına testin sabah ilk idrar ile yapılması önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »