Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelik Testi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Gebelik şüphesi yaşayan kişilerin bu şüphelerinden emin olmak için kullandıkları yönteme gebelik testi adı verilmektedir. Gebelik testinin nasıl yapılacağı kullanılacak olan yönteme bağlı olarak değiştirilmektedir. Kanda gebelik testi yapmak isteyen anne adaylarından kan numunesi alınırken idrarda gebelik testi için ise idrar numunesi üzerinden çalışılmaktadır.

Yapılan test ne olursa olsun tüm numunelerde aranan HCG hormonu seviyesidir. Çünkü bu hormon sadece gebelik meydana gelirse yükselişe geçer. Hormon ilk olarak kanda yükselişe geçmeye başladığı için en erken gebelik tespiti kanda gebelik testi ile belirlenebilmektedir. Bu testte hamile olduğundan şüphelenen anne adayından kan numunesi alınır ve kanda bulunan HCG seviyesi ölçülür. Bu seviyenin yüksek çıkması durumunda kadın hamile kabul edilir ve gebelik kesesi yerleşimi incelenmek üzere ultrason çekimine yönlendirilir.

Bir diğer yöntem olan idrarda gebelik testi ise HCG seviyesinin kandan süzülerek böbrekler aracılığı ile idrardan atılabilmesi adına bir süre beklenerek yapılmalıdır. Yani erken idrarda gebelik testi dahi olsa bu testlerin gebelik şüphesi yaşanan ilişkiden en az 10-15 gün sonra yapılması önerilmektedir. Normal idrarda gebelik testleri ise adet gecikmesi beklendikten sonra en az 7 günün ardından yapılmalıdır. Aksi halde gebelik olsa dahi gebelik testi hatalı negatif sonuç verebilir. İdrarda gebelik testinde test kitinin ekranına bir kaç damla sabah ilk idrarı damlatılması yeterlidir. Tek çizgi negatif hamilelik testi olarak kabul edilir ve gebeliğin olmadığını gösterir. Gebelik testinde çift çizgi pozitif gebelik testi olarak kabul edilir ve gebeliğin olduğunu gösterir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »