Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelik Testinden Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Gebelik testi yapan kişiler negatif gebelik testi ve pozitif gebelik testi olmak üzere iki farklı sonuç ile karşılaşmaktadır. Adet gecikmesi nedeni ile gebelik testi yapan ve gebelik testi tek çizgi yani negatif çıkan kişilerin adet gecikmesi devam etmesi durumunda bir kadın hastalıkları uzmanını ziyaret etmeleri gerekir. Çünkü adet gecikmesi her zaman gebelik kaynaklı olmayabilir ve böyle durumlarda gecikmenin nedeninin belirlenmesi gerekir.

Pozitif gebelik testi olarak ta bilinen gebelik testinin çift çizgi çıkması durumunda hiç vakit kaybedilmeden hemen bir kadın doğum doktoru ile iletişime geçilmesi ve ilk muayenenin en kısa sürede yaptırılması gerekir. Pozitif gebelik testi sonrası mümkün olan en kısa sürede ultrason ile gebelik kesesinin görüntülenmesi büyük önem taşır. Çünkü her gebelikte dış gebelik riski bulunur ve zamanında tespit edilmeyen dış gebelik nedeni ile ne yazık ki kadınların iç kanamaya bağlı olarak hayatlarını kaybetmesi bile söz konusu olabilmektedir.

Doktorunuz ilk muayene de kanda gebelik testi yaparak gebeliğin kesin olarak varlığını ilan ettikten sonra ardından gebelik kesesi için görüntülemede bulanacak ve kesenin rahim içerisine yerleşimini tespit ederek gebeliğin aylık takibine başlayacaktır. İlk doktor muayenesi esnasında zaten doktorunuz bundan sonra yapmanız gerekenleri ve gebelikte dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizi bilgilendirecek bir sonraki kontrol içinde takvim belirleyerek gebelik takibi için gerekli planlamayı yapacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »