Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelik Testinin Silik Çıkması Ne Anlama Gelir?

Gebelik testi sonuçları test kitinin üzerinde bulunan çizgilere bağlı olarak belirlenmektedir. Gebelik şüphesi bulunan kadının idrar numunesi test kitinin ekranına damlatılmakta ve dakikalar sonra bu kit ekranında bulunan çizgiler belirmeye başlayarak test sonuçlanmaktadır. Gebelik testinin negatif olarak çıkması olarak ta isimlendirilen gebelik testinde tek çizginin çıkması testi uygulayan kişinin hamile olmadığı anlamına gelmektedir.

Ancak bazı durumlarda test kiti ekranında tek çizgi belirgin hale gelirken ikinci çizginin silikleşmesi söz konusu olabilmektedir. Peki, gebelik testinin silik çıkması ne anlama gelmektedir? Gebelik testinin silik çıkması genelde testi yapan kadının gebe olduğunu gösterir. Gebelik testinde çizginin silik çıkması ise bu testin henüz erken bir dönemde yapıldığını gösterir. Bilindiği üzere bu testler gebeliğe bağlı olarak yükselmeye başlayan HCG hormonun tespit edilmesini sağlamaya yönelik testlerdir.

Testin erken bir dönemde yapılması durumunda hamilelik olmasına rağmen HCG hormonu henüz idrarda tespit edilecek seviyeye yükselmediği için ikinci çizgi tam olarak belirginleşmez. Bu nedenle silik gebelik testi yaşayan kişilerin mutlaka 5 gün sonra bu testi bir daha tekrarlamaları ya da kanda gebelik testi yaptırarak bu şüphelerinden emin olmaları gerekir. Aksi halde gebelik olduğu halde anne adayı bunu anlamadığı için normal yaşantısına devam edecek bu da içtiği ilaçlarda ya da kullandığı sigara gibi zararlı maddelerden bebeğinin olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »