Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelik

Dış Gebelik Nedir, Nasıl Olur?

Kadınlar tarafından yapılan en büyük hatalardan biride gebe olduklarını öğrendikleri anda emin olmak için biraz daha beklemek isteği duymaları ya da doktora gitmek için beklemeyi tercih etmeleridir. Oysaki yapılan gebelik testinin pozitif çıkması halinde hiç vakit kaybedilmeden bir kadın doğum uzmanına başvuruda bulunarak bu hamileliğin hem kanda gebelik testi yapılarak kesinleştirilmesi hem de ultrason ile kontrol edilerek gebelik kesesi yerleşim yeri kontrol edilmelidir.

Dış Gebelik Nedir?

Erkekten gelen sperm tarafından döllenen yumurta normal süreçte fallop tüplerinden ilerleyerek gebelik süresince yerleşeceği rahme doğru ilerlemeye başlamaktadır. Ancak bazı durumlarda yumurta rahim içinden başka bir yerde tutunarak burada gelişmeye başlar. Bu şekilde oluşan gebeliklere dış gebelik adı verilmektedir. Erken dönemde yakalanması durumunda hemen tedavi edilebilir. Ancak geç kalınması durumunda anne adayının hayati tehlike yaşamasına neden olabilecek kadar ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Dış Gebelik Nasıl Olur?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen dış gebelik için en sık rastlanılan neden kadının tüplerinde yaşanan tıkanıklık ya da tüp kanallarının normalden daha dar olmasıdır. Bu gibi durumlarda embriyo bu kanallardan geçemediği için tüp içerisinde gelişmeye başlamaktadır. Ancak bu bölümde embriyonun büyümesini destekleyecek olan bir yapı bulunmadığı için büyümenin başlaması ile beraber çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkmaya başlar.

Dış Gebeliğin Belirtileri 

Ne yazık ki yaşanan komplikasyonların ciddileşmeye başlaması ile beraber dış gebelik belirtileri de ortaya çıkmaya başlar. Ancak mümkün olan en  erken dönemde müdahale yapılması gerektiği için pozitif gebelik testi sonucu ile karşı karşıya kalan tüm kadınlar hiç vakit kaybetmeden hemen bir kadın doğum uzmanına başvuruda bulunarak gerekli kontrollerin yapılmasını sağlamalıdır. Öncelikle ilk dönemde ortaya çıkan tüm belirtiler normal gebelik belirtileri ile aynıdır. Çünkü gebelik meydana gelmiştir ve vücut bunun sinyallerini yollamaktadır. Ancak embriyonun ait olmadığı bir yerde gelişmeye başlaması ile beraber dış gebelik belirtisi olarak; alt karın bölgesinde yaşanan şiddetli ağrılar, her türlü vajinal kanama, omuzda hissedilen şiddetli ağrı ve bayılma hissi sayılmaktadır. Özellikle de tüplerin çatlaması durumunda iç kanama başladığı için risk yükselir.

Read More

Negatif Hamile Mi?

Hamilelik şüphesi olan kadınlar gebelik testi yaparak kesin olarak hamile olup olmadıklarını öğrenme imkanına sahiptir. İstenmeyen gebelik için gebeliğin yasal kürtaj süresi içerisinde sonlandırılabilmesi, planlı gebelikler için ise gebelik takiplerinin biran önce başlayabilmesi ve en önemlisi de her gebelikte dış gebelik riski bulunduğu için mümkün olan en kısa sürede gebelik testi yapılarak bu ihtimalden emin olunulması gerekir.

Gebelik Testi Sonuçları 

Gebelik testlerinin tümü son derece basit bir prensibe dayalı olarak taşınır. Gebelik testleri kanda gebelik testi ve idrarda gebelik testi olmak üzere iki gruba ayrılırken tüm gebelik testi sonuçları pozitif gebelik testi ve negatif gebelik testi olmak üzere ikiye ayrılır.

Negatif Gebelik Testi 

İdrarda yapılan gebelik testlerinde test kitinin üstünde yer alan gebelik testi tek çizgi belirdiyse bu durumda gebelik testi negatif sonuçlanmış olur. Gebelik testinin negatif çıkması ise yapan kadının gebe olmadığını gösterir. Ancak erken gebelik testleri dahi çok erken dönemde kesin sonuç vermediği için mutlaka adet gecikmesi devam ederse bu durumda kadının testi 7 gün sonra tekrar denemesi ya da bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yapılması önerilir.

Pozitif Gebelik Testi

Gebelik testinde iki çizgi çıkması ise gebelik testinin pozitif çıktığını göstermektedir. Pozitif gebelik testi ise testi yapan kadının hamile olduğu göstermektedir. Gebelik testinde aranılan HCG değerleri çok nadir olarak başka nedenlerle yükselişe geçmekle beraber bu nedenle pozitif gebelik testi sonuçlarının hatalı çıkması çok düşük bir ihtimaldir.

Gebelik Testi Silik Çizgi

Gebelik testinin çok erken dönemde yapılması durumunda bazen gebelik testi ikinci çizgi silik olarak belirmektedir. Gebelik testi ikinci çizgi çok silik olarak çıkmış dahi olsa bu durumda testi yapan kadın hamiledir ancak değerleri henüz çok düşüktür. Bu nedenle testi 1 hafta sonra tekrarlaması ya da bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırması önerilir.

Kanda Gebelik Testi 

En erken dönemde size hamile olup olmadığınızı söyleyecek olan en kesin test kanda gebelik testidir. Sağlık ocakları ve tüm sağlık kuruluşlarında yapılıp olup sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Read More

Vajina Dudaklarında Kararma ve Sarkma Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda genital estetik operasyonları arasında en çok tercih edilenleri vajina dudaklarında yaşanan deformasyonlar ve genital bölge beyazlatma operasyonlarıdır. Bu operasyonlarda vajina dudaklarında sarkma ve kararma sorunları tamamen giderilmekte olup bu sayede kadının kendisine olan özgüveni yeniden sağlanmaktadır. Ancak operasyonlar estetik müdahaleler olduğu için vajina dudak sarkması ameliyatı için genelde yapılan fiyat araştırması yerine mutlaka iyi bir doktor arayışına girilmesi daha önemlidir.

Yapılacak olan müdahalede doktorun yeterliliği elde edilecek sonuç ile yakından ilgili olup bu nedenle kesinlikle dikkat edilmesi ve genital estetik en iyi doktor araştırmasında bulunulması gerekir. Genital estetik ameliyatları arasında öne çıkanlardan biri olan Labioplasti operasyonunda meydana gelen vajina dudaklarında ki sarkma sorunu tedavi edilmektedir. Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilmekte olup operasyon sonrasında hasta yaklaşık 1 haftalık süreç sonunda normal yaşantısına geri dönüş yapmaktadır.

Genital bölge renk açma operasyonları ise renk sorunları yaşayan kadınlara hitap etmekte olup lazerle genital bölge beyazlatma yöntemi sayesinde daha kısa sürede daha etkin sonuç alınabilmektedir. Bu nedenle vajina dudaklarında kararma sorunu olan kişilere lazer yöntemi önerilirken vajina dudaklarında ki sarkma sorunu için de lazerle ameliyat yapan doktor sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunun en önemli nedeni lazerin dokulara çok daha az zarar vermesi, bu sayede genital estetik ameliyatı sonrası iyileşme süresini büyük oranda azaltmasıdır.

Read More

Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır, Ne Zaman Belli Olur?

En erken gebelik testi olarak bilinen kanda gebelik testi gebelik şüphesi yaşayan kadının kan numunesi üzerinden gebelik sorgulaması yapılan özel bir test yöntemidir. Kadının hamile kalması durumunda hızlı bir şekilde kanında bulunan HCG isimli hormonda hızlı bir yükselme başlar. Bu hormonun hamilelik dışında yükselmesi çok nadir görüldüğü için aynı zamanda adı hamilelik hormonu olarak ta anılmaktadır.

HCG hormonu kadın hamile kaldığı anda yani yumurta sperm ile döllendiği an hemen yükselmeye başlar. Bu nedenle tüm gebelik testleri ne kadar farklı olursa olsun bu hormonu tespit etmeye yönelik olarak çalışır. Söz konusu HCG hormonu ya da hamilelik hormonu ilk olarak kanda yükselişe geçtiği için en erken gebelik tespiti kan üzerinden alınan numuneler üzerinden sonuç vermektedir. Yani erken gebelik testi önce her zaman kanda gebelik testi ile mümkündür.

Kanda gebelik testleri laboratuvar ortamında yapılmakta olup günümüzde eczanelerde satılan kanda gebelik testleri de yapılmaktadır. Evde kanda gebelik testi kitini uygulayan kişiler genelde parmaktan alınan kan numunesi üzerinden sonuç vermektedir. Ancak en kısa sürede ve en kesin sonuçları almak isteyen kişilerin sağlık kuruluşlarında bu testi yaptırmaları önerilmektedir. Burada önemli olan hamilelik şüphesi yaşayan kadın için bu şüphenin varlığı hakkında en doğru bilgiyi en kısa sürede verebilmektir. Günümüzde kanda gebelik testi sağlık ocaklarında dahi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Read More

GEBELİK SIRASINDA CİNSELLİK

Kadınların çoğu gebelik sırasında libido değişiklikleri yaşar.Çeşitli araştırmaların sonuçları gebeliğin ilk üç ayında cinsel ilgide azalma görülebildiğini,buna karşın bazen ortadaki 3 ayda libido artışı olabileceği düşündürüyor.

Bunların sorumlusunun gebelik sırasında gerçekleşen büyük hormonal değişiklikler mi,yoksa sürecin zorunlu kıldığı  sosyal ve duygusal uyum adımları mı olduğunu söylemek güçtür.Geçmişte gebelik sırasında cinsel ilişkinin ve orgazmın fetüse zarar verebileceği düşünülüyor ve cinsel ilişkiden kaçınılıyordu.Yeni araştırmalar bunun çoğunlukla gerçek dışı olduğunu gösterdi.Bazen,geçmişteki gebeliklerin belli aşamalarında sorunları olmuş bir kadına gebeliğin o aşamasında cinsel ilişkiden kaçınması önerilebilir.Örneğin,daha önce gebeliğin ikinci üç aylık diliminde rahim boynunun açılması nedeniyle düşük yapmış bir kadına,sonraki aşamada bu ilişkiden kaçınılması önerilebilir.

Gebelikte ,özellikle de gebeliğin sonlarına doğru cinsel ilişki teknik beceri ve biraz deneme sınama gerektirebilir.Kadının üstte olduğu pozisyon,arkadan girme ya da yan yana pozisyon türleri denenebilir.Oral sex ve birbirine mastürbasyon yapmak gibi başka iyi seçeneklerde vardır.

Gebelikte vajina akıntısı daha fazladır ve genellikle çift için hem neşeli hem gerimli bir dönemdir ve her iki eş de cinselliğe farklı alanlarda farklı yaklaşabilir.Gebe bir kadın sadece ilgi ister…Burdan bab adaylarına sesleniyorum…Eşinizi sevin,okşayın,ve sarılın…İlişkinizde İyi bir cinsellikten daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz:)

Read More

Gebelik Planlarken

Gebelik planlarken ilk yapmanız gereken  kadın doğum doktoruna başvurmanızdır.Bu muayenenin amacı gebelikte,doğumda veya doğum sonrasında ortaya çıkabilecek risk faktörlerinin belirlenmesi ve gebe kalmadan önce tedavi gerektirecek (kansızlık,guatr,enfeksiyon) durumların belirlenmesi ve gebe kaldıktan sonra gebeliğinizi etkileyebilecek durumların belirlenmesidir.(molar gebelil, tekrarlayan düşükler, dış gebelik öyküsü) Peki ilk muayanede neler yapılmalı?

1. Ayrıntılı hikaye alınmalı

Öncelikle doktorunuz size sorduğu  bu sorulara ayrıntılı olarak cevap vermelisiz.
– Kronik hastalıklar(hipertansiyon,guatr,epilepsi),geçirilmiş jinekolojik hastalıklar(myom,over kisti,enfeksiyon)
– Beslenme alışkanlıklarınız (sigara ,alkol,keyif verici madde kullanımı) ve yaşam şekli(uyku,spor,çalışma hayatı)
-Ailenizde genetik hastalık olup olmadığı 

2. Jinekolojik muayene yapılmalı(myom,over kisti yönünden ultrasonografi ile değerlendirilmeli)3. Son 1 yıl içinde yapılmadıysa pap-smear alınmalı

Read More

Hafta Hafta Gebelik

Bu sayfayı hazırlamamadaki amaç hafta hafta sizde olacak değişiklikleri bilmeniz,gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunlarla ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlamak için tarafımca hazırlanmıştır.Gebelik dönemi uzun bir süreçtir.40 haftalık bir zaman periyodunu içerir.Bu 40 haftalık dönemi biz kadın doğumcular 3 periyoda ayırırız.İlk periyod (ilk trimester) 0-12.haftayı içerirken,ikinci periyod(ikinci trimester) 12-24.haftayı,3.periyod 24-36.haftayı kapsar.

Fetus, 4 months

İlk trimester:Bebeğinizin organ gelişiminin başladığı ,devam ettiği ve sizinde gebeliğe uyum sağladığınız dönemdir.

İkinci trimester:Bebeğinizin organ gelişiminin devam ettiği,sizin bedeninizin adaptasyonun devam ettiği süreçtir.

Üçüncü trimester:Doğuma yaklaşılan,bebeğin tüm organlarının geliştiği,biraz daha diğer dönemlere göre zorlu süreçtir.

Bu dönemlere hafta hafta hem bebek hem de sizin için bakarsak şöyle sıralayabiliriz.

Read More

İlk trimester

4.HAFTA:

f5a1a2c867be3b7b8f4e6208ed2118563.haftada yumurtlama gerçekleşti,eşinizin spermi sizin yumurtanızda tüpte karşılaştı ve döllendi,ve bebeğinizin ilk hücresi zigot oluştu.Sonrasında bu zigot hızlıca bölünmeye başladı 1 hücreden sırayla 2-4-8-16 olarak hücre sayısı ikiye katlanarak tüplerdeki yolculuğuna devam ederek BLASTOKİST olarak rahminizin arka ve üst kısmına  yerleşti.Yerleşme sırasında(implantasyon) hafif bir kanamanız olabilir,ENDİŞELENMEYİN….Bu yerleşme sırasında olabilir.

Bu kanama çok hafif olur,muhakkkak ki normal adetinizden farklıysa bir BHCG hormonu baktırın.BHCG ,ADETİNİZ GECİKİNCE KANDA BAKTIRACAĞINIZ HORMONDUR.
Bu hafta,adet görecekmişsiniz gibi hissedebilirsiniz.Yorgunluk,göğüslerde dolgunluk hissi,uykuya meyil,kasık ağrısı hissedebilirsiniz.

5.HAFTA:

0ca834ebdb5e93946ebc8a9eefc7765e
Bebeğiniz bu dönemde 0,2-0,4mm uzunluğunda oval bir disk şeklindedir ve organlar oluşmaya başlar.3 tabaka vardır,ektoderm,endoderm ve mezoderm.Bu tabakalardan organlar oluşmaya başlar.Kalp embriyoda ilk gelişen organ olarak atmaya başlar,beyin ve omurilik dokusu bu haftanın başından itibaren nöral oluk dokusu şeklinde gelişmeye başlar.

 

 

 

 

6.HAFTA:

Bu dönemden sonra anne ve bebek olarak ayırarak gidiyorum…

Annede:Bu dönemde duygusal dalgalanmalar yaşıyor olabilirsiniz ki bu da hormonal değişimler nedeniyledir.Bu dönemden itibaren bhcg hormonunun artışına bağlı olarak bulantı hissini fazlalaşabilir,kokulara hassasiyet artar.Bu dönemde illaki bunlar olmalı diye bir şart yok.Çoğu gebede hiçbir bulantı-kusma hissi olmadan gebeliğini geçirir.Yorgunluk ve uykuya eğilim bu dönemde artar.

ed2202162f71608fc93ae17722ce7932Meme uçlarında koyulaşma,memelerde büyüme ve dolgunluk ,memelerde ağrı şikayeti olur.
Sık acıkma ,sık idrara çıkma olur.
Bu haftada hastalar sıklıkla kanama şikayeti ile başvurabilir.Bu durma düşük tehdidi denir ,muhakkak
ki kendi doktorunuzla haberleşin….

Bebekte:Bebeğin eşi olan,sizinle arasındaki beslenmeyi sağlayan plasenta işlev görmeye başladı.Bebek 3mm’dir.Nöral tüp dediğimiz,bebeğin sinir dokusu ve beyin yapısının gelişeceği yapı büyümeye devam eder,kalpte diğer dokulara kan pompalamaya devam eder.

 

 

7.HAFTA:

Annedeki değişiklikler aynı kalır veya artar,
7d135c29e2784c45bf6ff215e0299aa1
Bebekte:Bebeğiniz 10-12 mmdir.Göbek kordonu ,gözler,göz kapakları,kulaklar,burun,ağız ve burun kökü taslak olarark oluşmaya başladı.Kolları,bacakları,elleri,ayakları ,tırmakları oluşmaya başlıyor.Bebeğiniz gebeliğin erken döneminden itibaren amnion kesesi adı verilen sıvının içinde koruma altındadır
.

 

 

 

8.HAFTA:

Annede;bu hafta rahminiz portakal büyüklüğündedir,bu durumda rahminiz mesanenein üzerine doğru uzanır ve sık idrara çıkma isteğiniz artar.
Cilt problemleri yaşayabilirsiniz,sivilcelenmeler artabilir.Bu durum ilk trimesterı atlattıktan sonra geçer.Yine bu dönemlerde lekelenme ve adet dönemlerindeki gibi kasık ağrınız olabilir,endişelenmeyin.Yine bu dönemlerde uykuya eğilim ,şişkinlik,kasık ağrısı artarak devam edebilir.

8b8706d30d38f5ae4d4ec3cc4beebff2Bebekte:Bebeğinizin boyu 15 mm’dir.Ve 2 gramJ İlk hareketleri bu haftalarda başlar,ve bebeğiniz dirseklerini kollarından bükebilir.Bu hareketleri henüz hissetmeyeceksiniz,bebek hareketlerini 16-20.hafta arasında hissedebilirsiniz.
Dil ve dudakların oluşumu bu haftasonunda tamamlanacak.
Lens(göz),bağırsaklar,pankreas ve bronşlar yavaş yavaş gelişmeye başladı bile:)
Akciğerler bu hafta gelişimin hızlandıracak,34.haftaya kadar devam edecek.
Kıkırdak halindeki iskelet dokusu bu haftadan itibaren kemikleşmeye başlayacak.
El ve ayak parmakları oluşmakla beraber,arasında perdeler mevcut.yani bitişikler,zamanla bu kalkacak.

 

 

 

 

9.HAFTA:

Annede; göğüslerdeki dolgunluk artmıştır.Mide yanması ve hazımsızlık artmıştır..Bu durumda az az ve sık sık beslenin.

582485399ef063ef74e06269441ed316 Bebekte:Bebeğiniz 25 mm,9.haftanın sonunda 4 cm olacak ve ağırlığıda tam 4gr olacak:)
Yüz yapısında önemli değişiklikler olacak,dudaklar ve gözler gelişimini sürdürüyor.Ağız açma kapama hareketleri başladı.Bağırsaklar kordonun çevresindeyken yavaş yavaş kendileri için olan bölgeye doğru ilerlemeye başladılar.

 

 

 

 

 

 

 

10.HAFTA:

Annede:Bulantılar hafiflemeye başlar,yine herşeye kolayca ağlayıp,kolayca sinirlenebilirsiniz,yine uyuma isteğiniz artarak devam edebilir.
Bu süreçte gebelikteki kan hacmi %40-50 oranında arttı.Rahime giden kan akımıda artarak devam ediyor.bacaklarınızdaki damarlanma artmaya başlamış olabilir.

bc3667b841e1a3d5a506051974b050f9 Bebekte:Bebeğiniz 5,5 cm ve 6 gr oldu:)Bu hafta çok önemli bir gelişme oldu???Bebekte idrar üretimi başladı.Bu idrar çok önemli çünkü bebek bu sıvıyı kesesinin içine boşaltır,sonrasında bebek bu idrarı yutar,ve bu hafta yerlerine geri dönene bağırsaklar bu sıvıyı emer.Bu çok ama çok önemli bir döngüdür,bebeğiniz yutması olması ve bu sıvıyı geri döndürebilmesi gastrointestinal sistemi için çok önemlidir ve aktif çalışmaya başlamıştır.Bu arada bu idrar bizim bildiğimiz idrar değil,bakteri içermeyen amnion sıvısını içeren idrardır….

Karaciğer çalışmaya başladı ve bebeğin kan hücrelerini üretmeye başladı.
Bebeğin ürettiği birçok zehirli maddeyi plasenta bebekten uzaklaştırır.
Plasenta bebeğin bir parçasıdır ve anne ile bebek arasındaki alışverişi bu bebek sağlarJ
Bebeğinizin genital organları bu haftadan itibaren oluşmaya başlar.Ama hala cinsiyet belli değil,cinsiyet en güzel 16.haftada gözükür:)
Bebeğinizin göz rengi iris oluşmaya başlar,göz kapakları oluşur.

11.HAFTA:

Annede olan değişiklikler aynen devam ediyor,bulantı azalıyor,kasık ağrıları son buluyor,uyku hali geçiyor.

64bf3be47ecc204a048d8542e380947c Bebekte:Bebeğin organ gelişimi tamamlanıyor.O yüzden ilk 3 ay çooook önemli,lütfen bu dönemde dikkatli olun!!!!
Bu hafta kafası büyük olan bebeğinizin yavaş yavaş karın çevresinin gelişmesi ile bir uzaylı kılığından çıkıp daha bir insan yavrusuna benzer hale geliyor…

Koku,tad alma ve dokunma duyuları gelişmeye başlıyor,dışkulak yolu ve kulak zarı oluşmaya başlıyor.ARTIK BEBEĞİNİZLE DAHA RAHAT İLETİŞİM KURABİLECEKSİNİZ.Müzik dinletmeye başlayın,ben bu dönemde daha çok daha rahatlatıcı müzikleri tercih etmiştim(Bethoveen,Mozart,ve tabii kii TARKAN:))İşitme duyusunun tamamlanması 24.haftaya kadar sürecek.Tat alma ve dokunma duygusu da eklendiğinde bebeğinizde yavaş yavaş hafızaya kaydetmeye başlamış oldu.
El ve ayakları arasındaki perdeler kalktı ve usg kontrolüne gittiğinizde bebeğinizi size el sallarken bulabilirsiniz

12.HAFTA

Annede;rahim kemik çatıdan yukarı doğru çıkmaya başlar,rahim büyüdüğü için ara ara kasık ağrıları olabilir,saçlarda dökülme  veya tırnaklarda çok hızlı uzama şikayeti olabilir.
Bebekte:Bebeğiniz 8 cm ve 14 gr:) oldu….Tüm organları bebeğin oluştu ve artık yapı olarak (hacim) büyümeye başladı.
3fe4a091629998f49506d78052c2f117    Veeee saçları çıkıyor,tırnakları uzamaya başlıyor.
Oldukça hareketlenmeye başlar ve usg ile bu haftada bebeğe baktığınızda ağzını açıp kapadığını yutma egzersizleri yaptığını görebilirsiniz.
Bu haftada bu hareketlerinden faydalanarak 2li tarama testi için baş-pop mesafesini,ense kalınlığını ve burun kemiğini daha rahat ölçebiliriz.Bu hafta bebeğinizin kalbi 140-160 arası atar.Sonrasında bu sayı düşecek ve 120-140 seviyesinde olacak.

Read More

İkinci trimester

İkinci trimester

13.HAFTA:Annede:Bu dönemde rahiminizin büyümesine bağlı bıçak saplanır tarzda kasık ağrıları olabilir ve alt vulvar bölgeye bağlı ağrı vurabilir.Bunun nedeni rahimin büyümesi sırasında destek bağlarından olan round ligamentin gerilmesidir ki bu haftalardan sonra bu ağrılar azalarak geçecektir.
Bebekte: Bebeğiniz 9 cm ve ağırlığı 27 gr.
-Gözler bu dönemde birbirine yaklaşıyor,aşağıdaki kulaklar yukarı doğru çıkıyor ve bebeğiniz daha insani bir görünüme kavuşuyor.
-Cinsiyet belirlenebilir ancak kesin sonuç değildir,genital tüberkül dediğimiz yapının ultrason duruşuna göre değerlendirme yapılabilir.
-Akciğerleri solunum hareketlerine hava ile dolu olmasa da başlar.
-Safra kesesi safra üretmeye,pankreas ana hormonlaını üretimine başlar.

14.HAFTA:Annede:Anne adayımızın gebelik döneminde en rahat edeceği döneme giriyorsunuz.Bu dönemde bulantı ve kusmalar,yorgunluğunuz azalacak.Bu dönemde progesteronun düz kas üzerinde gevşetici etkisinden dolayı kabızlık problemi yaşayabilirsiniz.Bol lifli gıda tüketmeye çalışın…
Bebekte:Bebeğiniz 11cm ve 45 gr oldu.Akciğerler gelişimi hız kazanarak devam ediyor.Boyun oluşmakta ve başını sabit pozisyondan kurtarıp,el ve ayaklarını kendine göre hareket ettirmeye başlamıştır.

15-16.HAFTA:Annede:Artık rahminizi bir top gibi hissedebilirsiniz,bebek haraketlerini hiisedemeyebilirsiniz hala,bunlar bağırsak hareketleridir.Bu dönemlerde artan östrojen hormonun etkisine bağlı olarak ciltte pigmentasyon artar.Gebelikte oluşan lekeler bu haftada artabilir,güneşe çıkarken muhakkaka koruyucu kullanınız.Bu dönemlerde gebelikte kan hacmi %40-50 oranında artar,bu kan hacminin büyük bölümü de uterus doğru yönlenir.
Bebekte:15.haftada boyu 12 cm,74 gr iken;16.haftada 16 cm ve 110 gramdır.
-Bu haftalarda kemik ve kas dokusu daha hızlı gelişmeye başlar.Ciltte tüyler oluşumu başlar.(lanugo)
-Bebeğinizin cinsiyeti bu haftada daha net söylenebilir.Unutmayın ki doğana kadar herhangi bir kesinlik yoktur:)
-Bu haftada bebeğiniz yine çok hızlı gelişiyor,kolları bacaklardan daha uzundur.Yine bu haftalarda daha önce doğum yapmış hastalar bebek hareketlerini daha çabuk hissederler.

17-18.HAFTA:Annede:Annenin en çok kilo aldığı haftalara geldik.Bulantı ve kusma sona ermiştir,anne rahatça yemek yiyebilir.Bu haftalarda KALSİYUM depolanması çok önemlidir.Süt ve süt ürünlerini tüketemezse muhakkak destek tedavisi verilmelidir.
Bebekte:Bebeğiniz bu hafta 18 cm ve 150 gr;18.hafta 20cm ve 210 gr olduJBebekteki dönüşüm çok hızlıdır.Ciltaltı yağ dokusu hızlı şeklilde artar.
-Emme,yutma,göz kırpma refleksleri bu haftalarda ortaya çıkar.
-Kemiklerde kalsiyum depolanması artar.
-Bağırsaklarında mekonyum adı verilen dışkı bu haftada oluşmaya başlar.
-Erkekte prostat bezi gelişmeye başladı.
– İlk hareketlerini hissedebilirsiniz,bu hareketler dönme,tekmeleme sırasında hissettiklerinizdir.Aslında bebeğiniz 8-10.haftadan itibaren hareket etmeye başlar.Ama sizin hissetmeniz bu haftaya kadar bulabilir.

19-20.HAFTA:Annede;annenin karnı biraz daha büyür.Çok hızlı hareketlerde nefesi kesilmeye başlayabilir,o yüzden kendiniz çok yormadan hareket etmeye başlayın.Yine 20.haftada bebeğin saç ve kaşları hızlı uzamaya başladığı için annede ekşimeler olabilir.
 Bebekte:19.haftada bebeğiniz 24 cm ve 250 gr,20.haftada bebeğiniz 26cm ve 300-400grdır:)Bebeğin tüm kasları ve sinir sistemi tam bir şekilde gelişmiştir.Bu haftadan itibaren bebeğinizle konuşmaya başladıkça size tepki verecektir,bebek hissedemez diye düşünmeyin ve bebeğinizle bol bol konuşunJ
-Bebeğinizi cilt yüzeyini kaplayan bir madde vardır ki buna vernix caseosa denir.Bu sıvı yapı bu haftada biraz daha artar ve bebeğe doğuma kadar eşlik eder.
-20.hafta ile birlikte 5 ay bitti….Bebeğiniz sesleri  daha iyi algılamaya başladı ,bağırışlarınıza tepki verebilir,mümkün oldukça yumuşak bir ses ile konuşun…
-Gözleri genelde kapalıdır ama açıp kapamaya başlar.
-Bebek erkek ise testisleri karın içerisinden döner ve testis torbalarına dolmaya başlar.Testislerdeki sperm hücresi çok hassastır o yüzden vücut sıcaklığına dayanamaz ve o yüzden torba içerisinde durur.
-Mide artık sinidirim yapabilecek seviyededir.

21.-22.HAFTA:Annede:Anne çok çabuk nefes alıp vermeye başlar,bebek büyüdükçe diğer organlara bası olur ve nefes alıp verme zorlaşabilir.Yine annede bu dönemde idrar yolu enfeksiyonuna yatkınlık artabilir.

Sırt ve bel ağrıları artabilir.Bacaklarda şilik oluşmaya başlayabilir bunu için dinlendiği zamanlarda muhakkak ayaklarının altın yastıkları koyarak kan dönüşümünü hızlandırmalıdır.Yine şişlik olduğu zamana tansiyon yönünden muhakkak değerlendirilmelidir.Diş eti kanamaları bu dönemde olabilir,kalsiyum desteğinin yine bu dönemde önemini vurgulamak isterim.Mide ekşimeleri artabilir.Kan volümü artar ve yalancı anemi dediğimiz tablo gelişebilir.Kas krampları artar.
Bebekte:Bebek 21.haftada 29 cm ve 450 gr oldu,ki bu dönemden sonra büyümesi yavaşlamaya başlar.22.haftada 30cm ve 500grdır.
-Kalp kasları gelişir.
-Diş etleri gelişmeye başlar.
-Kırmızı kan hücre sayısı artar.
-Boyu  uzar,beyin büyümeye devam eder.
-Göz kapakları oluşumu tamamlanır.
-Erkek bebekte sperm yapımı bu haftadan itibaren başlar.

23.-24.HAFTA:Annede:Aşermeler artıyor ve kilo alımı hızlı artabilir,çok fazla yememenizi öneririm.Diş eti kanamaları artabilir,bu haftada diş etinde çekilmeler olabilir.Yine bu hafta şeker tarama haftasıdır.Gebelik şekeri atlanmaması gereken ,annne ve bebeğin sağlığında çok önemli bir tarama testidir.
Bebekte:Bebek 31 cm ve 550gr, 24.haftada 32cm ve 600gr’a ulaştı.Bebeğin yüzü ve vücudu giderek daha belirginleşiyor ,dudakları daha belirgin hale geliyor.
-Bebeğiniz artık daha bilinçli olarak cevap verir ve artık öğrenmeye başlar:)

Read More

Üçüncü trimester

25.-26.HAFTA:Annede:Yorgunluk artar,bel ve bacaklarda rahimin büyümesi ağrıya sebep olabilir,akıntı şikayeti artar ve gözlerde kuruluk başlayabilir.Bu haftalarda anne adayı 50 gr OGTT’yi unutmamalıdır.26.hafta ile birlikte şişmeler artabilir,kaburgalarda ağrılar artabilir.Rahimde kasılmalar ve gevşemeler olabilir.Bunların bir kısmını gebeler hissetmezken hissetikleri yoğun bir ağrı ise hemen doktoruna başvurmalıdır.
Bebekte:25.hafta 34cm ve 700 gr’dır,26.hafta 35cm ve 910gr’dırJ
-Bebeğin cinsiyet özellikleri tam olarak oluşur.
-Omurga sistemi ve eklemler son şeklini alır.
-Tat duyusu gelişir.
-Bebeğin hareket alanı daralmaya başlar.
-Bebek uyuyup uyanır.
-Gözdeki retina tabakası oluşur.
-Göz kapaklarını hisseder ve açıp kapamaya başlar.
-Akciğerleri gelişmeye devam eder ve hava dolu keseciklerin önemli bir yapısını oluşturan sürfaktan maddesini üretir.
-Bebek bu haftada daha bilinçli tepkiler verir,aşırı gürültüde irkilmeyi ve tepki vermeyi ilk bu haftada öğrenir.

27.-28.HAFTA:Annede;uyku ve solunum problemleri olabilir.Yatmakta sorun olabilir.Kolesterol tahlilerde yüksek çıkabilir,kilo almaya gebe devam edebilir.

Bebekte:27.haftada bebek 35 cm ve kilosu da 1000gr’dır.28.haftada 35cm,1100 gr ağırlığı mevcut.
-Bebek gözlerini açıp kapamaya başlar.
-Parmağını emer,çene kasları gelişir.
-Bebek seslere daha duyarlıdır,anne ve babasının sesini ayırt edebilir.
-Bebekte yağ depolanması artar.Bolca kalsiyum içeren yiyecekler bebeğe fayda sağlar.

29.-30.HAFTA:Annede;En az 11 kilo almıştır.Karnı da iyice büyümüştür.göğüs ucunda hassasiyet başlamıştır,süt üretimi başlamıştır.Anne adayımız bu dönemlerde çok hassastır aman dikkatJ30.hafta ile doğuma anne adayı biraz daha yaklaşmaktadır,iştahı son sürat artmaya devam etmekte,hareketleri de giderek zorlaşmaktadır.Bu dönemde ben hastalara bol bol yürümesini öneriyorum.

Bebekte:Bu haftada 37 cm ve 1250 gr ağırlığındadır,30.hafta 38 cm ve 1400 gr ağırlığındadır.
-Beş duyusu tam gelişmiştir ve akciğerlerş hariç vücudundaki tüm organlar gelişimini tamamlamıştır.
-Kan hücreleri alyuvar üretir.Bağışıklık sistemi gelişmiştir.
-Bebeğin tüm organları olgunlaşmış ve gelişmiştir.

31.-32.HAFTA:Annede:Bu haftadan itibaren erken doğum gelişebileceği için anne ve baba adayı her an herşey olabilir kabilinden hazırlıklarını  tamamlamalıdır.Çanta ve bebek malzemeleri hazırlanmalı,annenin giyecekleri her zaman hali hazırda bulunmalıdır.Anne adayının bu haftalarda göğüsünden süt gelebilir.Yalancı doğum ağrıları bu dönemde olabilir.Kendiliğinden de geçebilir.5-10 dk’ya bir düzenli geliyorsa muhakkak acilden başvurması gerekiyor….Bu haftada anne adayı kabuslar veya halusinasyonlar görebilir.Anne adayında ayaklarda ve ellerde şişlik olabilir,tansiyon yönünden yakın takip olunmalı.Yine bu haftalarda yürüyüşler düzenli olmalıdır,çünkü bu yürüyüşler bu saatten sonra doğuma hazırlık için önemlidir…

Bebek:1600 gr ve 40 cm’dir,32.haftada boyu 42 cm ve ağırlığı da 1800 gr’dır.Bebek çok hareketlidir ve kalsiyum ihtiyacının tavan yaptığı bir dönemdedir.Bebek uyumazsa 1saat içinde en az 10 hareket yapmalıdır.Hareketlerinin azaldığını hissederseniz Muhakkak ki NST için hastaneler başvurmalısınız.

33.-34.HAFTA:Annede;vücuttaki şişlik hali devam etmektedir ve yüzünde lekelenmeler artabilir ve bunların bir kısmı kalıcı olabilir.Annenin sindirim sistemi anneyi oldukça zorlar ve eğilip kalkması zor olabilir.

Bebek:2000 gr ve 43 cm olmuştur. 34.haftada ile 2225 gr ve boyu 44 cm oldu.Gebelikte 34. hafta itibari ile bebeğiniz artık ultrason da size tebessüm bile edebilir. Bu tebessümü gören anne adayı mutluluktan tüm çektiklerini unutur. Bebeğinizin ne kadar mutlu olduğunu görmek sizi de çok mutlu edecektir. 34. hafta bebeğinizin saçları iyice uzamış ve kaşları da tam olarak belirgin olmuştur.
34 haftalık gebelikte bebeğinizin hareketlerini saymaya devam. Doktorunuz da zaten NST isteyecektir. Doktorunuzun özel istekleri, tetkikleri olacaktır. Bu dönemde sık kontrolde fayda vardır. Her hafta kontrole gidilmeli ve bebeğin gelişimi takip altına alınmalıdır.

35.-36.HAFTA:Annede:Bebeğiniz artık ters, anne karnında taklalar atar ve bir bakıma rahim yolunu keşfeder ve doğuma hazırlık yapar. Bebeğiniz bu haftalarda artık hızla büyümekte, anne adayının da karnı iyice büyümektedir. 35. hafta da bebeğinizin artık akciğerleri hariç tüm gelişimi tamamlamıştır. Akciğerleri ise önümüzde ki haftanın sonlarında gelişimini tamamlayacak ve doğuma hazır bir hale gelecektir. Anne adayına bu haftalarda yolculuk önerilmez.36.haftaya girerken annede sık idrara çıkma şikayetleri artmıştır,bebeğin basısı mesaneye fazladır.

 Bebek:2500 gr ve 47 cm’dir.36.hafta da 2750 gr ve 48 cm’dir.Bu haftalardan itibaren doğuma her zaman hazırlıklı olunmalıdır,bebek doğsa bile yoğun bakım ihtiyacı olmaz.O yüzden ağrınız başlasa da korkmayın….

37.HAFTA:Gebelik döneminin son haftalarına gelmiş bulunuyoruz.Her an doğum olabilir,bebek bu arada 3000 gr civarlarında ve 50 cm ağırlığındadır.Bir anda idrar kaçırıyormuş gibi hissederken suyunuz gelmiş olabilir:)Ağrılarınız 10 dk.’ya bir düzenli hale gelmiş olabilir.Herşey yolunda giderse normal doğum yapabilirsiniz ama anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atacak bir durum olduğunda sezaryan tercih edilebilir.Sağlıkla bebeğinizi kucağınıza almanız dileğiyle……

Read More
Translate »