Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelikte Alkol ve Sigara Kullanımı Zararları Nelerdir?

Hamilelik döneminde anne adayının beslenme düzeninden uyku düzenine kadar farklı pek çok kriter anne karnında bulunan bebeğin gelişimini direkt olarak etkilemektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bu dönemde anne adaylarının kötü alışkanlıklarını devam ettirmesi durumunda erken gebelik döneminde düşük riski yaşanmasına ilerleyen gebelik döneminde ise bebeklerde gelişim geriliği, zeka özürlü doğum ya da erken doğum gibi son derece ciddi risklerin oluşmasına neden olduğu görülmektedir.

Bu nedenle anne adayları gebelik şüpheleri var ise bu şüphe ortaya çıktığı andan böyle bir şüphe yaşanmıyor ise de mutlaka gebelik haberini aldıkları andan itibaren son derece dikkatli davranmalıdır. Erken gebelik dönemi içerisinde anne adaylarının dikkat etmeleri gereken en önemli konuların başında alkol ve sigara tüketimi yer almaktadır. Sağlıklı insanların dahi ciddi şekilde hasar almalarına neden olan sigara tiryakiliği anne adayının hamile olduğunu öğrendiği anda hemen sona erdirilmeli, anne adayı gebeliği boyunca sigara içilen ortamlarda bile kalmamalıdır.

Bunun nedeni insanların bağışıklık sistemi tarafından etkisiz hale getirilen sigaranın içindeki zararlı maddelerin göbek bağı kordonu ve kan yolu ile direkt olarak bebeğe ulaşabilmesidir. Ne yazık ki anne karnındaki bebekleri bu zararlı maddelerden koruyacak olan bir kalkan bulunmadığı için sigaranın zararları çok daha ciddi bir şekilde hissedilmektedir.Yine alkol tüketimi için de aynı sorunlar söz konusu olup bebeklerde gelişim geriliği ve bebeklerde zeka gelişimi üzerinde ki olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »