Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelikte Aşerme Neden Olur, Ne Zaman Geçer?

Gebelikte aşerme genelde gebeliğin ilk 3 aylık dönemini kapsayan birinci trimester döneminde anne adayının bazı yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet göstererek bu yiyeceklerden tiksinmesi bazı yiyecekleri ise çok fazla yemek istemesidir. Bazı anne adaylarında hiç aşerme yaşanmazken bazı anne adaylarında ise yoğun aşerme görülebilmektedir.

Gebelikte aşermenin nedeni olarak henüz kesin bir neden bulunamamakla beraber bunun genelde kadınlarda gebeliğe bağlı olarak ani yaşanan hormon değişimlerine bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir. Bazı kadınların vücutları bu hormon değişikliğini tolere ettiği için aşerme meydana gelmezken bazı anne adaylarının vücutları değişen hormon seviyesine alışamadığı için ne yazık ki aşerme hem çok şiddetli yaşanmakta hem de uzun sürmektedir.

Gebelikte mide bulantısı için yapılabilecek en uygun müdahale nane limon çayı içilmesidir. Yine mide bulantısına bağlı olarak anne adayının kilo kaybı yaşaması ya da yeteri kadar sıvı alamaması gibi durumlara bağlı olarak hamilelikte mide bulantısı ilacı da kullanılabilmektedir. Ancak burada kesinlikle gebeliğinizi takip eden doktorunuzun yazdığı reçeteli mide bulantısı hapını kullanmanız ve yine doktorunuzun verdiği dozu kesinlikle aşmamanız gerekir. Çünkü ilk 3 aylık dönemde anne karnındaki bebeğin organ gelişimi büyük oranda tamamlanmakta olup bilinçsiz kullanılan ilaçlar ne yazık ki yan etkiler sonucunda bebeğe zarar verebilmektedir. Bu nedenle gebelikte ilaç kullanımı konusunda son derece dikkatli davranılmalı ve doktorunuza danışmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »