Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelikte Beslenme

Bebeğinizin zihinsel ve bedensel gelişimi bu dönemde başlar.Sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelişini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.Yaşınızı ve kalıtımsal faktörleri çıkarırsak  gebeliğiniz süresince yeterli ve dengeli beslenerek ve gebeliği olumsuz etkilediği bilinen bazı risk faktörlerinden (alkol, sigara, ilaç kullanımı, vb..) kaçınarak sağlıklı bebekler dünyaya getirebilirsiniz.Yetersiz beslenme  erken doğum , düşük doğum ağırlıklı bebek (doğum ağırlığı 2500g’ın altında olanlar) gelişim geriliği olan bebek doğumları ve ölü doğumlara sebebiyet verebilir.

Gebelikte nasıl beslenmeliyiz?İşte aklınızda kalması gereken birkaç küçük nokta…

   e0f8aef212dbf9a967113d59afd99614– Kalsiyum gebelikteki en önemli mineraldir.8.haftadan sonra başlayan kemik gelişimi için çok önemlidir.Bu süreçte normal aldığımızın 2 katı kadar kalsiyum almalıyız.(her gün 2 su bardağı süt veya 1 kase yoğurt+2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir veya 2 bardak ayran tüketilmelidir)

– Hergün 1 adet yumurta ve 1 tabak etli sebze veya kurubaklagil yemeye çalışın.Et çok önemli,gebelik boyuncaki demir desteğinizi  bu besin grubu oluşturacaktır.Yumurtayı hergün tüketin, gerekirse omlet yapıp tüketin:)

– İyi yıkanmış sebze ve meyve tüketin.

– Mutlaka iyotlu tuz kullanın.İyotlu tuzu yemek pişmeye yakın veya yemekten sonra koyun.

– İçeriği bilinmeyen ve fazla miktarda katkı maddesi içeren besinleri tüketmeyin.

– Günde 2.5-3 lt su tüketmeye çalışın.

– Gazlı içecekler tamamen yasak,sadece soda içebilirsiniz.Soda kalsiyum içeriği en yüksek içeceklerden bir tanesi.

– Açık çayı günde 1 bardak tüketebilrsiniz.Kafeinli içecekleri önermiyoruz.

– Yemeklerde sıvıyağ veya zeytinyağı kullanın.

– Haftada 2 kere balık yemeye çalışın,tüketemezseniz ceviz günde 2 tane tüketin,bunu da yapamazssanız haftada 3 kere gece yatarken balık yağı hapını alıp yatın.

Gebelikte kilo alımı nasıl olmalı?

– Gebelikten doğuma kadar normalde 9-13 kilo alınabilir.

– Bu kiloların yaklaşık 3-4 kilosu bebek, 1 kg plasenta yani bebeğin eşi, 1 kg bebeğin suyu, 1 kg rahimin büyümesine bağlı, 1.5 kg annenin artan kan miktarı, 1 kg büyüyen göğüsler, 1-2 kg annede su depolanmasından  kaynaklanır. Geriye kalanı da annenin aldığı kilolardır.

– 2 kişilik yemek yemenin hiçbir faydası yoktur.Normal yediğiniz besinlere ilaveten 300kcal almanız yeterlidir.

– İlk aylarda çok kilo almanızın bebeğe hiçbir fayadası yoktur,ideali 1-2 kg almanızdır ki almasanız da sorun olmaz..Zaten 5.aydan itibaren kilonuz istemeden de olsa artacaktır.

– Çikolatalar,tatlılar,su börekleri,pastalardan uzak durun demek istiyorum lakin kendimde bir gebelik geçirdiğim için bu durumun çok zor  olduğunu biliyorum.Size tavsiyem az kilo alın,rahat bir gebelik geçirin:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »