Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelikte İlaç Kullanımı ve Bilinmesi Gerekenler

Gebelik dönemi ailelerin bebeklerine kavuşmalarını sabırsızlıkla bekledikleri son derece özel bir dönemdir. Normal koşullar altında yaklaşık 40 hafta sürmesi beklenen bu dönemde dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta bulunur. Bunlardan biride gebelikte ilaç kullanımı konusudur. Özellikle de bebeğin organ gelişiminin büyük bir bölümünün gerçekleştiği ilk 3 aylık dönemi kapsayan birinci trimester bu konuda en hassas olması gerekilen dönemdir.

Hamilelikte ilaç kullanımı için dikkat edilmesi gereken tek nokta kesinlikle gebeliği takip eden doktorunuzun bilgisi dışında basit ağrı kesiciler ve doğal ilaçlarda da dahil olmak üzere hiçbir şekilde ilaç kullanılmamasıdır. Burada önemli olan annenin genel sağlık durumu ve içinde bulunulan gebelik haftasıdır. Annenin hayati riskinin bulunduğu ve ilaç kullanımının zorunlu olduğu durumlarda gebelikte kullanıma uygun olarak üretilen ilaçlar arasından tercihte bulunulmasına özen gösterilerek doktorunuz tarafından reçeteniz hazırlanacaktır.

Pek çok anne adayı çok ağır hastalıklarda dahi bebeğine bir zararı olabileceğini düşünerek içmesi gereken ilaçları almamayı tercih etmektedir. Burada önemli olan doktorun reçete ettiği ilaçları yine doktorun belirlediği dozlarda almaktır. Bu şekilde bebeğinizin bir zarar görmesi söz konusu olmayacağı gibi sizde kısa sürede iyileşecek ve gebeliğiniz sağlıklı bir şekilde ilerleyecektir. Tüm gebelik döneminde anne adayının tek dikkat etmesi gereken doktoru ile yakın ilişkisini sürdürmesi ve rutin takiplerini düzenli olarak yaptırarak bebeğinin gelişimini bu sayede takip etmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »