Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Özellikle de gebeliğin ilk haftalarında anne adaylarının çok fazla zorlanmasına neden olan mide bulantısı farklı pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bazı anne adaylarında mide bulantısı çok daha yoğun bir şekilde ortaya çıkarken bazı anne adaylarında ise hiç mide bulantısı yaşanmayabilir. Bunun nedeni her anne adayının vücudunun gebeliğe farklı tepkiler vermesidir. Peki, gebelikte mide bulantısı ne zaman başlar ve gebelikte neden mide bulantısı olur?

Gebelikte mide bulantısının neden oluştuğuna dair ortaya farklı pek çok neden atılmakla beraber hala bilimsel olarak kanıtlanan bir neden yoktur. Ancak kadın doğum uzmanları bu bulantıların vücutta aniden değişen hormon seviyesine bağlı olarak meydana geldiği konusunda hem fikirdir. Buna ek olarak mide bulantısının genetik olduğu da sıklıkla telaffuz edilen bir başka nedendir. Yani hamile kalan kadının annesi gebeliğinde yoğun mide bulantısı yaşadıysa kızı da yoğun bir aşerme dönemi geçirir.

Çok yoğun mide bulantısı yaşayan ve bu mide bulantısı nedeni ile yeteri kadar beslenemeyerek sıvı alamayan kişilerde ise gebelikte mide bulantısı için ilaç kullanımı önerilir. Ancak gebelikte ilaç kullanımı özellikle de ilk 3 aylık dönemde çok hassas bir konu olup kesinlikle gebeliği takip eden doktor tarafından reçete edilen hiçbir ilaç kullanılmamalı ya da doktorun reçete ettiği ilaç dozu kesinlikle aşılmamalıdır. Yine gebelikte mide bulantısı için bitkisel çözüm arayan anne adayları da nane limon çayı dışında başka hiçbir şey kullanmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »