Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

GEBELİKTE NASIL BESLENMELİYİZ?

GEBELİKTE BESLENME

              Gebelik döneminde doğru beslenme hem sizin hem de bebeğiniz için büyük önem arz etmektedir. Bugün sizlere gebelik döneminde beslenme ile ilgili bilgiler vereceğim. Doğru beslenme bebeğinizin zihinsel ve bedensel gelişimini etkileyeceği gibi doğum sonrasında da yaşamına katkı sağlayacaktır.İlk aylarda bulantı ve kusmanın sizleri ne kadar üzdüğünü tahmin ediyor ve pes etmemeniz gerektiğini önemle belirtiyorum.

Gebelik döneminde en çok ihtiyaç duyulan protein gereksinimini kırmızı ve beyaz et,süt ve süt ürünleri , yumurta,balık ve kurubaklagiller(fasulye,mercimek vb besinler) gibi protein bakımından zengin besinler ile giderebilirsiniz.

Gebelik döneminde kan yapıcı besinlere de önem verilmesi gerekir. Gebelikte demir eksikliği gebede halsizlik,bulantı,erken doğum tehdidi oluşturabileceği gibi bebekte de gelişim bozukluğu, ölü doğum ve düşükler gibi komplikasyonlara zemin hazırlar.Demir eksikliğini en aza indirmek için üzüm,kırmızı et,yumurta ve pekmez gibi kan yapıcı besinlerden yardım alabilirsiniz.

Gebelik döneminde yiyeceklerden sonra sıvı tüketiminizi de ihmal etmeyin. Su tüketiminin sadece gebelikte değil gündelik yaşamınızda da önemi büyük. Bu nedenle bol bol ve sık sık su tüketmeye özen gösterin. Asitli içecekler ve alkolden uzak durun.

Öğünlerinizi sık sık fakat az az porsiyonlar halinde tüketin. Aldığınız gıdaların taze olmasına dikkat edin. Konserve ve beklemiş gıdalar tüketmemeye özen gösterin. Aşırı yağlı, tatlı, baharatlı ve kalorili gıdalar yerine protein ve karbonhidrat gibi gıdaları tercih etmenizi tavsiye ediyorum.

Bir anne adayı olmanın sizden ve eşinizden bir parça taşımanın ne kadar özel bir durum olduğunu ve ne kadar sorumluluk istediğini biliyorum. Ve sizlere her zaman her konuda yardımcı olabileceğime inanıyor sağlıklı bir gebelik süreci diliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »