Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelikte Ultrason Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamile olan anne adayları daha hamile oldukları öğrendikleri andan itibaren bebekleri için yoğun kaygı duymaya başlar. Özellikle de planlı gebelik yaşayan, ilk kez hamile kalanlar ve tedavi gördükten sonra hamile kalan anne adaylarında bu kaygı daha yüksektir. Hamile olan anne adaylarının takiplerinde rutin olarak uygulanan ultrason da anne adaylarını ikileme düşürmektedir. Gebelikte ultrason takibi çok önemli bir uygulama olup bebeğin sağlıklı gelişimini sürdürüp sürdürmedi konusunda son derece önemli bilgilerin elde edilmesini sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalar ultrason ile görüntüleme işlemi esnasında bebeğe kesinlikle hiçbir zarar verilmediğini ortaya koymakta olup bu yöntemin yine çok uzun bir süredir kullanılması ve bu zamana kadar ciddi bir sağlık sorunu nedeni ile şikayet oluşmaması da güvenirliği ortaya koymaktadır. Gebelikte ultrason görüntüleri üzerinden gebelik takibi görevini üstlenen doktorunuz hem bebeğin gelişimini takip etmekte hem de anomali riskleri var ise bu risklerin belirlenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle kullanılan gebelikte ultrason çeşitleri çok önemlidir ve periyodik olarak anne adayının hiçbir sağlık sorunu olmasa bile yapılması önerilmektedir.

Yapılan ultrason ile görüntüleme işlemlerinde elde edilen verilerin sağladığı yararlar göz önüne alındığında kesinlikle ultrasonun zararları gibi konular söz konusu değildir. Bu nedenle gebelikte ultrason kontrolü doktorunuzun belirtmiş olduğu takvimler doğrultusunda mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır. Önemli olan doktor ile anne adayının arasındaki güven bağının sağlanması ve doğuma kadar güçlendirerek devam ettirilebilmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »