Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Genital Estetik Operasyonlar

 

LABIOPLASTİ

Son zamanlarda ülkemizde de sık-sık gündeme gelen genital operasyonlar arasında labioplasti giderek yaygınlaşan bir vagina estetiği operasyonudur. Bazı bayanlarda genital dış dudaklar ve iç dudaklarda estetik bakımdan şekil bozuklukları görülmekte, bu da kişinin kendine olan güvenini sarsmaktadır. Vajina estetiğinde basit operasyonlarla asimetrik dudaklar düzeltilmekte, doğal bir görünüm elde edilmektedir. Genetik veya doğum sonrası zorlanmalara bağlı olarak küçük dudaklarda yaşanan sıkıntılar bayanları oldukça rahatsız etmektedir. Ameliyat sonrası ise daha önce bu tür bir ameliyatı neden yaptırmadığına dair pişmanlıklar çok duyulmuştur.

Ameliyat oldukça basit olup ertesi gün normal hayata dönülmekte, herhangi bir komplikasyon içermemektedir. Muayene sonucu her kadına özel bir uygulama ile vajen estetiği sağlanarak hasta kendisi ile barışık ve sağlık sorunlarından kurtulmuş bir şekilde normal hayatına devam etmektedir. İç ve dış dudaklarda yaşanan şekil bozukluğu sağlıklı bir cinsel yaşama çoğu zaman engel olan bir estetik sorundur. Bunun yanında vajinal akıntılar ve enfeksiyonlar bu tür sorunları olan bayanlarda çok daha sık görülmektedir. Ameliyat sonrası sorunları geride bırakan hanımlar kendine özgüveni tam bir birey olarak normal cinsel yaşamına devam etmektedir.

 

KIZLIK ZARI DİKİMİ

Bazen cinsel ilişki olmaksızın kaza veya başka sebeplerden kızlık zarının zarar görmesi genç kızları bekaretin önemli olduğu memleketimizde çok endişelendirmekte, hatta psikolojik sorunlara bile neden olmaktadır. Oysaki kızlık zarı dikimi oldukça basit bir operasyon olup, kısa süreli bir muayene neticesinde tamir veya dikim gerektirip gerektirmediği anlaşılarak yapılmaktadır.

Yırtılan ya da zedelenen kızlık zarı flep yöntemi veya mikrocerrahi yöntemle kalıcı kızlık zarı şeklinde gerçekleştirilmekte veya evlenmeden birkaç gün önce geçici kızlık zarı dikimi yapılmaktadır. Ameliyat sonrası herhangi bir risk içermeyen operasyon mutlaka bir uzmana yaptırılmalı, işin ehli olmayan kişi veya kurumlara itibar edilmemelidir. Vajinanın 2-3 cm içerisinde olan kızlık zarı herhangi bir müdahale yapıldığı belli olmaksızın dikilmektedir.

 

KÜRTAJ

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması demek olan kürtaj, sağlıksız bebek dünyaya getirmek istemeyen veya bakamayacağı çocuğu doğurmak istemeyen kadınların yaptırdığı bir operasyondur. İstenmeyen gebeliklerde doğum kontrolü olmayan kürtaj, ancak sağlık sorunları söz konusu iken yapılmalıdır. Son adet tarihinden başlayarak 10 haftayı geçen istenmeyen gebelikler kürtajla sonlandırılmakta, 10 hafta sonrasında kesinlikle kürtaj yapılmamaktadır. Kanunen de yasak olan 10 hafta sınırı ancak anne sağlığını tehdit eden bir sorunun olması durumunda aşılabilmektedir.

Cerrahi bir girişim olan kürtajın sağlıksız ortamlarda ve uzman olmayan kişilerce yapılması hastayı hayati bakımdan ciddi risk altına sokmakta, gayri resmi işlemler ölümle bile sonuçlanmaktadır. Kanamaların aşırı olması veya bağırsak delinmelerine kadar kötü sonuçlar ile hasta karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle kürtaj her zaman steril ortamlarda ve uzmanlar gerekli gördüğünde yaptırılmalı, sağlık sorunu olmadığı sürece bebeğin hayatı sonlandırılmamalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »