Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm
(0506) 293 52 79
(0533) 047 27 90


Genital Siğil Nedir?

genital-sigil-nedir
Esra Çabuk CÖMERT

Genital siğil, hemen hemen tüm bireylerin korktuğu bir rahatsızlıklardan biri olup sık karşılaşılan bir durumdur. Daha çok cinsel yollarla bulaşıcı olan bir problemdir.

Genital Siğil Ne Demek?

Daha çok HPV adında etkili bir virüs çeşidinin genital alanlarda sebep olduğu bir siğile verilen isimdir. Ayrıca cinsel ilişki aracılığıyla yayılan bir rahatsızlıktır. Bu daha çok cinsel anlamda çok fazla birlikteliği olan kişilerde görülür. Yalnız, her zaman cinsel münasebetlerden dolayı bulaşmaz.

Belirtileri Nelerdir?

Çok tuhaf ve ilginç bir rahatsızlık olmasının yanı sıra hiç belirti olmaksızın da meydana gelebiliyor. Fakat bilinen belirtileri arasında deride renk değişimi ya da kabarıklıkların meydana gelir. Ardından ya çok aşırı ufak bir şekilde ortaya çıkar ya da cm’lerle ölçülebilecek büyüklükte çıkar. Bağışıklık sistemi ya ya da şeker rahatsızlığı olan hastalarda daha yoğun bir şekilde görülür. Fakat belli sebeplerden dolayı bunların sayısında artış ya da azalma görülebilir.

Bu durum kadınlarda, ilişki sırasında ya da hamilelik sırasında oluşabilecek kanamalar sonucu anlaşılabilir. Genital alanının dış kısmında meydana gelebilen kaşınmalar da bunun belirtileri arasındadır. Erkeklerde ise, cinsel organlarında ya da arka kısımlarında görülür. Eğer bu siğiller şans eseri arka kısımda çıkarsa tuvalet ihtiyacı da kabusa dönüşebilir.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV virüsü vücuda ulaştıktan sonra deri üzerindeki çatlak olan kısımlardan içeri girerek tamamen bulaşmış olur. Bunun ardından genital bölge diye tabir edilen bölgelerde küçük bir ben ya da gelincik şekli gibi bir et parçası ortaya çıkar. Bu da kişinin tamamen genital siğil rahatsızlığına yakalanmış bir listede yer almasına neden olur ve cinsel ilişkide bulunduğu karşı taraf için de tehlike arz etmektedir. İşte genital siğil yani HPV bu şekilde yayılmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra, toplu kullanıma açık olan hamam, tuvalet ya da denizlerde bulunmak da buna sebep olan faktörlerdir.

HPV Türleri ve HPV’nin Görüldüğü Yaş Grubu

Yaklaşık olarak 150 – 200 türü bulunan HPV’nin, bu oranın % 20 kadarı genelde genital kısımlarında baş gösterir. Ayrıca kanser olabilme ihtimalini de beraberinde getiren bu siğiller, kanser olma riskinin düşük ve yüksek olduğu tür açısından ikiye ayrılır. Kanser ihtimalinin son derece düşük olduğu HPV türleri, altı ve on bir numaralı HPV tipidir. Bunun yanı sıra 40, 81, 41 7 de düşük olan kategorisinde yer alır. Kanser olma ihtimalinin yüksek olduğu türleri ise ilk olarak 16 ve 18 HPV türü ön plana çıkar. Bunun ardından 31, 39, 82, 52 gibi türlerde de görülebilir.

Bu tür hastalığın % 50 gibi bir kısmı genellikle 16-25 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Bu yaş aralığı kadınlarda 19-23, erkeklerde ise 24-30 arası değişkenlik gösterir. Bu durum daha ileri yaşlara gidildikçe bu oran düşer. Örneğin yapılan araştırmalar neticesinde 60 yaş üzeri bayanlarda % 4 – 5 oranında HPV virüsü görülmektedir.

HPV’den Korunmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Özellikle de partneriniz olan kişiyi oldukça yakından tanımalısınız. Bunun yanı sıra ilişki sırasında korunma yöntemlerinden asla vazgeçmeyin. Fakat bu her zaman koruyucu olmayabilir. Çünkü koruyucunun ulaşamadığı yerlerden yapılan temas da buna sebebiyet verebilir. Birden fazla kişi ile olan cinsel ilişki türlerine girilmemesi gerekir. Düzenli bir beslenme programına uyulması gerekir. Çünkü bağışıklık sisteminin güçlendirilerek olası bir siğil ihtimaline karşı vücudun direnç göstermesi önemlidir. Son olarak kalabalık alanlardan olabildiğince uzak durmanız da HPV riskini en aza indirmektedir.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?
Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?
Aşılama Tedavisi Nedir? Kimlere Yapılır?
Aşılama Tedavisi Nedir? Kimlere Yapılır?
Anne Sütünün Önemi
Anne Sütünün Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp