Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik şüphesi yaşayan kadınlar için hamilelik belirtileri çok daha büyük önem taşımaktadır. Özellikle de planlı gebelik yaşayan kadınlarda her ay gebelik beklentisi olduğu için erken gebelik belirtileri çok daha önemli hale gelmektedir. Peki, hamilelik belirtileri nelerdir?

Erken Gebelik Belirtileri 

Kadın doğum doktorlarını ikiye bölen erken hamilelik belirtileri hakkında yapılan pek çok araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmaların büyük bir bölümünde ise erken dönem gebelik belirtilerinin tamamen psikolojik kaynaklı olduğu görülmektedir. Yani bebek sahibi olmak isteyen kadınların bu beklentileri nedeniyle kendilerini hamile gibi hissetmeleri ve buna bağlı olarak bu belirtileri hissettiklerini ortaya koymaktadır. Özellikle de adet gecikmesi öncesi ortaya çıkan adet belirtileri de kadınlar tarafından gebelik belirtisi olarak görülmektedir.

En erken gebelik belirtisi doktorlara göre adet gecikmesi olarak kabul edilmektedir. Bundan önce anne adaylarının yaşadıklarını ileri sürdükleri belirtiler ise daha ziyade psikolojik olarak ortaya çıkmaktadır. Zaten erkek belirtisi yaşadığını iddia eden pek çok kadının bir süre sonra adet görmesi ile bu belirtileri psikolojik olarak yaşadıkları da kesinleşmektedir. Zaten gebelik belirtisi olarak sayılan kasık ağrısı ve kasıkta batma, kasıkta şişlik hisleri adet dönemi öncesinde de ortaya çıkmaktadır.

Bunlara ek olarak erken gebelik belirtileri arasında göğüslerde sertlik ve şişlik, beyaz peynirimsi akıntı, ağızda pas tadı ya da özellikle de sabahları yaşanan ağızda farklı bir tat hissi ve meme başlarında yaşanan sızlama hissi ilk sıralarda yer almaktadır. Ancak bu durumu yaşayan kadınların gebelik testi yapmak için yine de adet gecikmesi yaşanması beklenmelidir. Erken gebelik testi yapılacak olsa dahi yine de adet gecikmesinin beklenmesi en doğru sonucun alınması için önemlidir.

One Comment
  1. Cevapla hamilelik belirtileri

    sabah bulantılarını sıkça yaşıyorum ve cinsel ilişki takvimimi iyice takip ettim inşallah bende hamile kalırım bu ay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »