Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Hamilelik Döneminde Çay Ve Kahve Tüketimine Dikkat Edin

Hamilelik dönemi hem anne hem de bebek için son derece önemli bir dönemdir. Bu dönem annenin kendisine her zamankinden daha iyi bakması gerekir.

Esra Çabuk CÖMERT

Hamilelik dönemi hem anne hem de bebek için son derece önemli bir dönemdir. Bu dönem annenin kendisine her zamankinden daha iyi bakması gerekir. Çünkü bebek annesi aracılığı ile beslenmektedir. Yani annenin yediği ve içtiği besinler bebeğin beslenmesinde ve sağlıklı olmasında çok önemli bir rol oynar. Bu dönemde anne adaylarının aklındaki en önemli sorulardan birisi kahve ve çay tüketiminin ne kadar tehlikeli olduğudur. Hamile kalmadan önce çok fazla çay içen ve düzenli olarak kahve tüketen kişiler, hamile kaldıktan sonra bu alışkanlıklarından vazgeçemiyor. Fakat bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Hamile iken tüketilen çay ve kahve miktarının fazla olması bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir

Hamilelikte Çay Ve Kahve Tüketmek Bebeğin Kilosunu Etkiler Mi?

Hamilelikte sağlıklı beslenen anne bebeğinin de sağlıklı olmasını sağlıyor. Çünkü annenin tükettiği birçok besin doğrudan bebeğe geçiyor. Çay ve kahve ile alınan kafeinde bunlardan birisi. Annenin aşırı kahve ve çay tüketimi nedeni ile vücuduna aldığı kafein doğrudan bebeğe geçtiği için bebeğin doğum kilosunu da etkiliyor. Bunun nedenleri ise şu şekildedir;

gibi nedenlerden dolayı kafeinin fazlaca alınması bebeğin de zarar görmesine ve düşük doğum ağırlıklı doğmasına neden oluyor.

Hamilelik Döneminde Çay Kahve Tüketiminin Miktarı

Hamilelik döneminde fazla kahve ve çay tüketimi, annenin fazlaca kafein almasına neden olduğu için bebeğinde olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Düşük doğum ağırlığı olması ya da gelişim geriliği olmasının nedenlerinden biriside aşırı kafein alınmasıdır. Bu nedenle anne adaylarının hamilelik sürecinden önce var olan alışkanlıklarını bu dönemde azaltmaları gerekir. Yani bir annenin hamile iken alması gereken kafein miktarı 300 mg’ı geçmemelidir. Bu nedenle anne günlük kahve ve çay miktarına dikkat ederek tüketmelidir. Her kahvenin içerisinde bulunan kafein miktarı aynı değildir. Bu nedenle en az kafein barındıran kahve tercih edilmelidir. Çay tüketimine de sınırlama getirilmeli ve günlük 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir.

 

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?
Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?
Dikilen Kızlık Zarı Ne Zaman İyileşir?
Dikilen Kızlık Zarı Ne Zaman İyileşir?
Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp