Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

HPV Testi Nedir?

Esra Çabuk CÖMERT

Jinekolojik bir hastalık olarak bilinen ve tıp dilinde pek çok adı ile anılan Human Papollima Virüs şeklindeki açılımı ile bu hastalık serviks kanseri olarak da bilinmektedir. Kısaltması ile tıp dilinde HPV olarak anılan ve bir tür kanser olarak insan vücudunda meydana gelen DNA virüsü uzmanların üzerinde pek çok araştırma yaptığı rahatsızlıklar arasında yer alır. Jinekolojik bir rahatsızlık olarak hem halk dilinde hem de tıp dilinde oldukça yaygındır.

HPV Nedir?

100’ün üzerinde farklı tipi bu zamana kadar tanımlanmış olan bir DNA virüsü olarak tanımlanabilen HPV, %99 oranında cinsel ilişki yolu ile bulaşan bir rahatsızlıktır. %40’ının anogenital organları etkilemesi ile beraber birçok kişinin yakalanabileceği bu rahatsızlık en sık rastlanan ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar içerisinde yer alır. ABD’de 6 milyon kişinin HPV’den tedavi olduğu veri kayıtları tarafından bilinmekle beraber serviksin prekanseröz lezyonları ile beraber serviks kanserinin oluşumundaki en riskli faktör olarak bilinmektedir. HPV geçici bir durum değildir.

HPV Nasıl Bulaşır?

%100’e yakın bir oran ile cinsel yol üzerinden bulaşan bu rahatsızlık, genital temas ile de bulaşabilmektedir. Nadiren de olsa başka türlü bulaşım yolları bulunan HPV, bir annenin doğum yaptığı esnada bebekte meydana gelen bir enfeksiyon ile bebeğe bulaşabilir. Reküren Respiratuar Papillamatosis olarak da bilinen ve gırtlak içerisinde oluşan lezyonlar ile beraber çoğalan HPV 100.000’de 2’lik bir oran ile bulaşabilmektedir. HPV ile temas sonrasında bireyde 2-3 aylık bir dönem içerisinde lezyon oluşumuna denk gelinebilir. Erişkin bir kadın için 50 yaşının üstüne çıktığında HPV olma olasılığı %80 civarındadır.

HPV ve Serviks Kanseri İlişkisi

HPV enfeksiyonlarının çoğu zaman vücuttan temizlenebilmesi durumu söz konusu olduğundan serviks kanseri olarak bilinen bir kanser türüne doğrudan etki etmesi mümkün değildir. Yapılan testler sonucunda hastaların %70’inin 1 yıllık süreç içerisinde, %90’ının ise 2 yıllık süreç içerisinde HPV enfeksiyonlarından kurtulduğu görülmektedir. Geriye kalan %10’luk dilimde hastaların bu rahatsızlığının daha uzun süreler devam ettiği bilinir. Enfeksiyon kapılması sonrasında doğal bağışıklık sisteminin süresi net olarak hesaplanabilmekte ve hastalığın ne zaman geçeceği öngörülebilmektedir.

HPV Testi Nedir?

Cinsel yolla bulaşmış olan HPV enfeksiyonunun kişide 2-3 aylık bir süreçle beraber lezyon oluşumunu sağlaması ve hastanın vücudunda meydana gelen değişiklikleri fark etmesi üzerine tespit etmek amaçlı HPV testi uygulanır. Test enfeksiyonun ne kadarlık bir oranda yayıldığını, hangi alanda meydana geldiği ve enfeksiyonun nasıl kapıldığı konusunda bilgi alabilmek amaçlı uygulanmaktadır. HPV testi oldukça kesin sonuçların alınabildiği bir test türü olmakla beraber hastalığın seyrinin nasıl işleyeceği konusunda da bilgi verir. Smear sonucu ile serviks kanseri teşhisi ile beraber gelen hastalara HPV testi uygulanmaktadır.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Riskli Gebelik Nedir?
Riskli Gebelik Nedir?
İnfertilite Nedir? Kısırlığı Artıran Faktörler
İnfertilite Nedir? Kısırlığı Artıran Faktörler
Gebelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı?
Gebelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp