Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

İdrar Kaçırma Sorunları ve Tedavisi

Böbrekler tarafından oluşturulan idrar mesane torbasında birikir. Bu torbada biriken idrar belirli bir seviyeye ulaştığı anda kişi tuvalete gitme isteği duyar. Kişinin tuvaletini yapması beyin, pelvik kasları ve mesanenin uyum içinde çalışmasına bağlıdır. İdrar torbasının istemsiz şekilde boşalması ise idrar kaçırma olarak isimlendirilmektedir.

Özellikle de kadınlarda çok sık görülen idrar kaçırma kadının günlük hayatta son derece zorlanmasına neden olabilecek bir rahatsızlıktır. İdrar tutamama nedenleri incelendiğinde kadının erken yaşta doğum yapması, çok doğum yapması ve zor doğum yapması öne çıkan en önemli nedenler olarak dikkat çekmektedir. Öksürme, hapşırma ya da gülme gibi karın içerisindeki basıncın arttığı durumlarda daha sık ortaya çıkar. Bazen az miktarda idrar kaçırma olarak görülebileceği gibi bazende kişinin tuvalete yetişememesi olarak ortaya çıkabilir.

Kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyecek düzeye varması durumunda idrar tutamama tedavisine başlanması gerekir. İdrar kaçırma tedavisi olarak ilk aşamada davranışsal taktikler uygulanır. Mesane egzersizleri tedavinin önemli bir parçasıdır. Yine idrar yapmanın mümkün olduğunca geciktirilmesi ve idrarın tutulması sayesinde mesane eğitimi amaçlanır. Medikal araçların kullanılması ve tüm fiziksel tedavilere rağmen çözüm bulunamaması durumunda cerrahi tedavi yöntemlerine geçilir. İdrar kaçırma ameliyatı günümüzde laparoskopik olarak yapılmakta ve bu sayede hasta aynı gün taburcu edilerek evine gönderilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »