Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testi yapmak isteyen bayanların en çok tercih ettikleri yöntemlerden biri de idrarda gebelik testi olmaktadır. Bunun nedeni hem idrarda gebelik testinin çok kolay yapılması hem de çok kolay bir şekilde temin edilebilmesidir. Peki, idrarda gebelik testi nasıl yapılır? İdrarda gebelik testini yapmak isteyen bayanların dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan biri de testin hatalı çıkmaması adına mutlaka en azından adet gecikmesini beklemektir.

Yani kişinin gebelik şüphesi yaşadığı cinsel ilişkinin hemen ardından idrarda gebelik testi yapması halinde gebelik testi negatif çıksa dahi hamilelik şüphesi olabilir. Bunun için erken idrarda gebelik testi satın alınmadıysa kesinlikle adet gecikmesinin yaşanması ve bu gecikmenin üzerinden en az 5-6 gün geçmesi beklenir. Burada amaç idrar testinde gebeliği gösteren HCG isimli hormonun çoğalmasını beklemektir. Bu hormon ilk olarak kanda yükselişe geçer ve zamanla böbreklerden süzülen kan sayesinde idrarda da yükselişe başlar.

Bunun için idrarda erken gebelik testleri alınsa dahi en azından 15 gün beklenmesi zorunludur. Gebelik testinin yapılması için test kitinin içerisinden çıkan pipet yardımı ile idrar örneğinden birkaç damla alınarak test kitinin penceresine damlatılması yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta idrar testinde kullanılacak olan numunenin sabah idrarından alınmasıdır. Çünkü sabah ilk idrar numunesi hormonların en yoğun olduğu idrardır ve bu nedenle testin doğru sonuç vermesini sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »