Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

İkinci trimester

İkinci trimester

13.HAFTA:Annede:Bu dönemde rahiminizin büyümesine bağlı bıçak saplanır tarzda kasık ağrıları olabilir ve alt vulvar bölgeye bağlı ağrı vurabilir.Bunun nedeni rahimin büyümesi sırasında destek bağlarından olan round ligamentin gerilmesidir ki bu haftalardan sonra bu ağrılar azalarak geçecektir.
Bebekte: Bebeğiniz 9 cm ve ağırlığı 27 gr.
-Gözler bu dönemde birbirine yaklaşıyor,aşağıdaki kulaklar yukarı doğru çıkıyor ve bebeğiniz daha insani bir görünüme kavuşuyor.
-Cinsiyet belirlenebilir ancak kesin sonuç değildir,genital tüberkül dediğimiz yapının ultrason duruşuna göre değerlendirme yapılabilir.
-Akciğerleri solunum hareketlerine hava ile dolu olmasa da başlar.
-Safra kesesi safra üretmeye,pankreas ana hormonlaını üretimine başlar.

14.HAFTA:Annede:Anne adayımızın gebelik döneminde en rahat edeceği döneme giriyorsunuz.Bu dönemde bulantı ve kusmalar,yorgunluğunuz azalacak.Bu dönemde progesteronun düz kas üzerinde gevşetici etkisinden dolayı kabızlık problemi yaşayabilirsiniz.Bol lifli gıda tüketmeye çalışın…
Bebekte:Bebeğiniz 11cm ve 45 gr oldu.Akciğerler gelişimi hız kazanarak devam ediyor.Boyun oluşmakta ve başını sabit pozisyondan kurtarıp,el ve ayaklarını kendine göre hareket ettirmeye başlamıştır.

15-16.HAFTA:Annede:Artık rahminizi bir top gibi hissedebilirsiniz,bebek haraketlerini hiisedemeyebilirsiniz hala,bunlar bağırsak hareketleridir.Bu dönemlerde artan östrojen hormonun etkisine bağlı olarak ciltte pigmentasyon artar.Gebelikte oluşan lekeler bu haftada artabilir,güneşe çıkarken muhakkaka koruyucu kullanınız.Bu dönemlerde gebelikte kan hacmi %40-50 oranında artar,bu kan hacminin büyük bölümü de uterus doğru yönlenir.
Bebekte:15.haftada boyu 12 cm,74 gr iken;16.haftada 16 cm ve 110 gramdır.
-Bu haftalarda kemik ve kas dokusu daha hızlı gelişmeye başlar.Ciltte tüyler oluşumu başlar.(lanugo)
-Bebeğinizin cinsiyeti bu haftada daha net söylenebilir.Unutmayın ki doğana kadar herhangi bir kesinlik yoktur:)
-Bu haftada bebeğiniz yine çok hızlı gelişiyor,kolları bacaklardan daha uzundur.Yine bu haftalarda daha önce doğum yapmış hastalar bebek hareketlerini daha çabuk hissederler.

17-18.HAFTA:Annede:Annenin en çok kilo aldığı haftalara geldik.Bulantı ve kusma sona ermiştir,anne rahatça yemek yiyebilir.Bu haftalarda KALSİYUM depolanması çok önemlidir.Süt ve süt ürünlerini tüketemezse muhakkak destek tedavisi verilmelidir.
Bebekte:Bebeğiniz bu hafta 18 cm ve 150 gr;18.hafta 20cm ve 210 gr olduJBebekteki dönüşüm çok hızlıdır.Ciltaltı yağ dokusu hızlı şeklilde artar.
-Emme,yutma,göz kırpma refleksleri bu haftalarda ortaya çıkar.
-Kemiklerde kalsiyum depolanması artar.
-Bağırsaklarında mekonyum adı verilen dışkı bu haftada oluşmaya başlar.
-Erkekte prostat bezi gelişmeye başladı.
– İlk hareketlerini hissedebilirsiniz,bu hareketler dönme,tekmeleme sırasında hissettiklerinizdir.Aslında bebeğiniz 8-10.haftadan itibaren hareket etmeye başlar.Ama sizin hissetmeniz bu haftaya kadar bulabilir.

19-20.HAFTA:Annede;annenin karnı biraz daha büyür.Çok hızlı hareketlerde nefesi kesilmeye başlayabilir,o yüzden kendiniz çok yormadan hareket etmeye başlayın.Yine 20.haftada bebeğin saç ve kaşları hızlı uzamaya başladığı için annede ekşimeler olabilir.
 Bebekte:19.haftada bebeğiniz 24 cm ve 250 gr,20.haftada bebeğiniz 26cm ve 300-400grdır:)Bebeğin tüm kasları ve sinir sistemi tam bir şekilde gelişmiştir.Bu haftadan itibaren bebeğinizle konuşmaya başladıkça size tepki verecektir,bebek hissedemez diye düşünmeyin ve bebeğinizle bol bol konuşunJ
-Bebeğinizi cilt yüzeyini kaplayan bir madde vardır ki buna vernix caseosa denir.Bu sıvı yapı bu haftada biraz daha artar ve bebeğe doğuma kadar eşlik eder.
-20.hafta ile birlikte 5 ay bitti….Bebeğiniz sesleri  daha iyi algılamaya başladı ,bağırışlarınıza tepki verebilir,mümkün oldukça yumuşak bir ses ile konuşun…
-Gözleri genelde kapalıdır ama açıp kapamaya başlar.
-Bebek erkek ise testisleri karın içerisinden döner ve testis torbalarına dolmaya başlar.Testislerdeki sperm hücresi çok hassastır o yüzden vücut sıcaklığına dayanamaz ve o yüzden torba içerisinde durur.
-Mide artık sinidirim yapabilecek seviyededir.

21.-22.HAFTA:Annede:Anne çok çabuk nefes alıp vermeye başlar,bebek büyüdükçe diğer organlara bası olur ve nefes alıp verme zorlaşabilir.Yine annede bu dönemde idrar yolu enfeksiyonuna yatkınlık artabilir.

Sırt ve bel ağrıları artabilir.Bacaklarda şilik oluşmaya başlayabilir bunu için dinlendiği zamanlarda muhakkak ayaklarının altın yastıkları koyarak kan dönüşümünü hızlandırmalıdır.Yine şişlik olduğu zamana tansiyon yönünden muhakkak değerlendirilmelidir.Diş eti kanamaları bu dönemde olabilir,kalsiyum desteğinin yine bu dönemde önemini vurgulamak isterim.Mide ekşimeleri artabilir.Kan volümü artar ve yalancı anemi dediğimiz tablo gelişebilir.Kas krampları artar.
Bebekte:Bebek 21.haftada 29 cm ve 450 gr oldu,ki bu dönemden sonra büyümesi yavaşlamaya başlar.22.haftada 30cm ve 500grdır.
-Kalp kasları gelişir.
-Diş etleri gelişmeye başlar.
-Kırmızı kan hücre sayısı artar.
-Boyu  uzar,beyin büyümeye devam eder.
-Göz kapakları oluşumu tamamlanır.
-Erkek bebekte sperm yapımı bu haftadan itibaren başlar.

23.-24.HAFTA:Annede:Aşermeler artıyor ve kilo alımı hızlı artabilir,çok fazla yememenizi öneririm.Diş eti kanamaları artabilir,bu haftada diş etinde çekilmeler olabilir.Yine bu hafta şeker tarama haftasıdır.Gebelik şekeri atlanmaması gereken ,annne ve bebeğin sağlığında çok önemli bir tarama testidir.
Bebekte:Bebek 31 cm ve 550gr, 24.haftada 32cm ve 600gr’a ulaştı.Bebeğin yüzü ve vücudu giderek daha belirginleşiyor ,dudakları daha belirgin hale geliyor.
-Bebeğiniz artık daha bilinçli olarak cevap verir ve artık öğrenmeye başlar:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »