Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

İlk Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Kız çocuklarının daha ilk oyuncak bebeklerini kucaklarına almaları ile içlerine işlenen annelik duygusu ilk gebelik haberinin alınması ile beraber artarak büyür. İlk gebelik belirtileri ortaya çıktığı anda hemen vakit kaybedilmeden bir kadın doğum uzmanı doktoruna başvuruda bulunulması gerekir. Kanda gebelik testi yapılarak gebeliğin varlığı kesin olarak teyit edildikten sonra bundan sonraki işlem ultrason sayesinde gebelik kesesi görüntülenmesidir.

Bu işlem çok önemli olup dış gebelik ihtimalinin ortadan kaldırılmasına ya da varlığının tespit edilmesi durumunda hemen müdahale edilerek tedavi edilmesinde büyük rol oynar. Gebelik kesesinin rahim içindeki yerleşimi tespit edildikten sonra ise kadın hastalıkları doktorunuz size bir sonraki gebelik muayenesi için randevu verecek, aynı zamanda gebelikte yaptırılması gereken testler hakkında bilgilendirmede bulunacaktır.

İlk gebelikte düşük ihtimali yüksek olduğu için daha dikkatli davranılması ve özen gösterilmesi gerekir. Peki, ilk gebelikte nelere dikkat edilmeli? Gebeliğin ilk trimester dönemi olarak bilinen ilk 3 aylık dönemde düşük riski yüksek olduğu için çok daha dikkatli olunması gerekir. Anne adayının ağır işler yapmaması, ağır kaldırmaması, çok yüksek yerlere uzanmaması akla ilk gelen alınabilecek en basit önlemlerdir. Doktorunuz aksini söylemedikçe ise bu dönemde cinsel ilişkiye girilmesinin bir zararı yoktur. Burada önemli olan anne adayının her zaman sözlerine güvenebileceği bir kadın doğum uzmanı ile gebeliği boyunca yola devam etmesidir. Bu sayede hem gebelik hem de doğum süreci çok daha kolay olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »